W UK roztopiła się najdłużej utrzymująca się pokrywa śnieżna

Łata śnieżna na zboczu szczytu Braeriach w górach Cairgorms w północnej Szkocji, zwana Sfinksem, jest jednym z nielicznych miejsc w Wielkiej Brytanii, w których śnieg utrzymuje się przez cały rok. Jednak w ostatnich tygodniach skurczyła się do rozmiaru kartki papieru A4, aż wreszcie w czasie utrzymującej się ładnej pogody roztopiła się całkowicie.
Bardzo rzadko zdarzało się, by Sfinks stopił się całkowicie, ale w ostatnich latach dochodzi do tego coraz częściej. Według zapisów pokrywa śnieżna znikła w latach 1933, 1959, 1996, 2003, 2006, 2017 i 2018, zaś uważa się, że przed 1933 r. poprzednio było to na początku XVIII wieku.
Iain Cameron, który od 25 lat zajmuje się badaniami pokryw śnieżnych w górach Szkocji, przekazał BBC Scotland, że Sfinks był historycznie najdłużej utrzymującą się pokrywą śnieżną w Wielkiej Brytanii, ale ze względu na powtarzające się przypadki topnienia to określenie jest coraz mniej uzasadnione. Wskazuje, że prawdopodobnym wyjaśnieniem tego jest ocieplenie klimatu, gdyż podobne zjawisko ma miejsce też na innych szczytach w Szkocji. Dodaje, że obecnie w Szkocji spada mniej śniegu niż w latach 80., a nawet 90. XX wieku.
Sfinks znajduje się zagłębieniu uformowanym przez lód lub lodowiec podczas ostatniej epoki lodowcowej na zboczu Braeriach, który jest trzecim najwyższym szczytem Wielkiej Brytanii (1 296 metrów n.p.m.).
Stopienie się pokrywy śnieżnej zbiegło się w czasie z trwającą w Glasgow ONZ-owską konferencją COP26, której celem jest zatrzymanie zmian klimatu.
Czytaj więcej:
Góra lodowa wielkości Londynu oderwała się od lodowca Antarktydy
Lodowiec o powierzchni Florydy "topnieje coraz szybciej"
Naukowcy największej wyprawy arktycznej alarmują: Lód gwałtownie topnieje
Fala upałów na Grenlandii. Lód topnieje dwa razy szybciej niż zwykle
Johnson: W walce ze zmianami klimatu "świat jest minutę przed północą"
COP26: Elżbieta II apeluje do polityków, by działali dla przyszłych pokoleń
Johnson na COP26: "Jestem ostrożnym optymistą, ale przed nami wciąż dużo pracy"