Szefowa Met Police: "Groźba zamachu przed świętami w Londynie jest realna"

"Niezwykle ważne jest, by ludzie mieli odwagę zgłaszać podejrzane zachowania - niezależnie od tego, kogo one dotyczą. Członkowie społeczeństwa muszą pamiętać, że zaalarmowanie policji może uratować czyjeś życie, a nie je zrujnować" - zaapelowała Dick na łamach "Evening Standard".
"Niedawno w Essex doszło do strasznego morderstwa posła Davida Amessa. Jest to mrożące krew w żyłach przypomnienie, że zagrożenie terroryzmem jest bardzo realne" - podkreśliła szefowa Metropolitan Police. "Dlatego londyńczycy muszą nadal być bardzo czujni" - wskazała.
69-letni poseł rządzącej Partii Konserwatywnej został zamordowany na początku października w czasie odbywającego się w Leigh-on-Sea spotkania z wyborcami ze swojego okręgu. Zabójca zadał mu na oczach przynajmniej dwóch osób 17 ciosów nożem. Morderstwo Amessa, o które został oskarżony 25-letni Ali Harbi Ali z Londynu, zostało sklasyfikowane przez policję jako "atak terrorystyczny".
Cressida Dick ostrzegła, że liczba dochodzeń antyterrorystycznych w Wielkiej Brytanii "pozostaje na rekordowym poziomie". "W toku jest ponad 800 śledztw, a od 2017 roku udaremniliśmy już 31 zamachów. Znaczna część tej działalności ma związek z Londynem" - podkreśliła.

W ostatnich latach w brytyjskiej stolicy doszło do kilku ataków terrorystycznych. 3 czerwca 2017 roku trzech zamachowców przeprowadziło skoordynowane ataki na moście London Bridge oraz w pobliżu targu Borough Market. Zginęło wówczas 11 osób, w tym napastnicy.
29 listopada 2019 roku Londyn stał się celem kolejnego aktu terroryzmu. Usman Khan w budynku Fishmongers’ Hall koło London Bridge nożem zabił dwie osoby. Wkrótce okazało się, że rok przed atakiem terrorysta został warunkowo zwolniony z więzienia.
Z kolei w lutym 2020 r. dwie osoby, w tym 51-letnia Polka, zostały ranne przez nożownika w Streatham w południowym Londynie. Sprawcą ataku był 20-letni Sudesh Amman, który kilka dni wcześniej wyszedł z więzienia, gdzie trafił za przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
W reakcji na te ataki, w Wielkiej Brytanii w ekspresowym tempie przyjęto rządowy projekt ustawy blokującej automatyczne warunkowe zwalnianie z więzień osób skazanych za terroryzm.
Czytaj więcej:
51-letnia Polka ofiarą nożownika ze Streatham
Skazani za terroryzm w UK już nie wyjdą wcześniej z więzienia
Ostrzejsze kary dla terrorystów. Rząd UK złożył projekt ustawy
Atak na London Bridge: Zawiniła policja i służby specjalne
Anglia: Postawiono zarzuty domniemanemu zabójcy posła Davida Amessa
Oskarżony o zabójstwo brytyjskiego posła "powiązany z ISIS"
UK: Proces mężczyzny oskarżonego o zabicie posła zacznie się w marcu