Eksperci: Nawet 12 tys. kobiet w UK żyje z niezdiagnozowanym rakiem piersi

Działacze z grupy Breast Cancer Now podkreślili, że od czasu wznowienia powszechnych badań przesiewowych po zniesieniu lockdownu, liczba kobiet, które je wykonują, spadła o 50 proc. - do najniższego poziomu od lat.
Jak wskazano, na badaniach przesiewowych pojawiło się aż o 1,5 mln kobiet mniej niż przed pandemią. Statystycznie oznacza to, że 12 tys. z nich ma niezdiagnozowanego raka.
Aktywiści podkreślili, że odnalezienie kobiet, które mogą obecnie żyć z niediagnozowanym rakiem piersi, powinno być dla rządu "absolutnym priorytetem." "Te kobiety nie mają czasu"- ostrzegają.
Zakłócenia w świadczeniu usług NHS na rzecz walki z rakiem spowodowane były różnymi czynnikami związanymi z pandemią. W kraju wykonywano ogólnie mniej badań przesiewowych, a także utrudniono dostęp do lekarzy GP, którzy to z kolei rzadziej wypisywali skierowania do specjalistów.
Breast Cancer Now oceniło, że NHS mógłby rozwiązać ten problem i wrócić do stanu sprzed pandemii, gdyby między majem br. a marcem przyszłego roku odnalazł min. 10 tys. kobiet z rakiem i rozpoczął ich leczenie. Wskazano jednak, że przeciążona służba zdrowia i braki kadrowe mogą uniemożliwić sprawne przywrócenie leczenia.
Czytaj więcej:
NHS zamierza walczyć z opóźnieniami w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów
W Anglii ruszają badania pilotażowe testów krwi w kierunku 50 typów nowotworów