Europarlament: Małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie powinny być uznawane w całej UE
W rezolucji w sprawie praw osób LGBTIQ, przyjętej 387 głosami do 161, przy 123 wstrzymujących się do głosu, Parlament Europejski podkreślił, że obywatele UE powinni mieć możliwość pełnego korzystania ze swoich praw, w tym prawa do swobodnego przemieszczania się, w całej Unii.
W rezolucji stwierdzono, że małżeństwa lub zarejestrowane związki partnerskie zawarte w jednym państwie członkowskim powinny być uznawane we wszystkich państwach członkowskich w jednolity sposób, a małżonkowie i partnerzy tej samej płci powinni być traktowani tak samo jak ich odpowiednicy przeciwnej płci.
W związku z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że przepisy dotyczące małżonków zawarte w dyrektywie o swobodnym przepływie osób mają zastosowanie również do par tej samej płci, Komisja powinna podjąć działania wobec Rumunii, gdzie rząd nie zaktualizował krajowego ustawodawstwa, aby uwzględnić to orzeczenie - wskazano.
Rezolucja wzywa również wszystkie kraje UE do uznania osób dorosłych wymienionych w akcie urodzenia dziecka za jego prawnych rodziców. Posłowie chcą, by rodziny LGBTIQ miały takie samo prawo do łączenia rodzin jak pary heteroseksualne.
Posłowie wskazali również, że społeczności LGBTIQ w Polsce i na Węgrzech doświadczają dyskryminacji i wezwali w związku z tym UE do wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, zastosowania środków sądowych i narzędzi budżetowych przeciwko Warszawie i Budapesztowi.
Czytaj więcej:
Jak Polska działa na rzecz równości mniejszości seksualnych? Jest stanowisko rządu
Węgierska minister do Hamiltona: "Niech szewc pozostanie przy kopycie"
Nowa kampania reklamowa szwedzkiego wojska. "Flaga warta obrony"
Fundusze unijne dla Polski zamrożone przez uchwały anty-LGBT