Badanie: Model pracy hybrydowej będzie wiodący dla wielu firm w Polsce
W badaniu 45 proc. firm wskazało, że docelowo wdroży hybrydowy model pracy, który zakłada łączenie pracy z biura z pracą z domu. Najczęściej stosowane rozwiązania to trzy dni pracy zdalnej w tygodniu (38 proc. wskazań) oraz pełna elastyczność (27 proc.).
"Wiele osób nie wyobraża sobie już powrotu do biura pięć dni w tygodniu. Dwa-trzy dni pracy z biura są optymalne, ponieważ pozwalają wszystkim pracownikom przynajmniej raz w tygodniu spotkać się z członkami swoich zespołów. Pozostały czas można spokojnie wykorzystać, by nadgonić pracę w skupieniu czy odbyć spotkania wirtualne" – skomentowała Dominika Kowalska z Cushman & Wakefield.
25 proc. ankietowanych stawia na pracę stacjonarną, z czego 63 proc. dopuszcza pracę zdalną wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Ponad 30 proc. wszystkich ankietowanych nie podjęło jeszcze decyzji, w jakim modelu ich pracownicy wrócą do biura, co - jak podkreślono - przekłada się na brak konkretnych działań w kontekście dalszego wykorzystania przestrzeni biurowej.
Według prognoz Cushman & Wakefield całkowita rezygnacja z biura będzie cieszyć się znikomym zainteresowaniem. Jak zaznacza firma, potwierdzają to wyniki ankiety, w której wyłącznie zdalny tryb pracy nie został wskazany przez żadnego respondenta.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w czerwcu 2021 roku na próbie 132 osób decyzyjnych w zakresie zarządzania przestrzenią biurową w budynkach zarządzanych przez Cushman & Wakefield
Czytaj więcej:
"Masowe powroty" do biur londyńczyków już jesienią. Króluje model hybrydowy
Jak firmy w Polsce chcą przyciągnąć pracowników do biur?