Londyn: Kultowy dom towarowy Selfridges na sprzedaż

Informacja ta raz pierwszy pojawiła się w zeszłym miesiącu, gdy anonimowy oferent zwrócił się do Westonów, którzy są właścicielami większościowego pakietu akcji Associated British Foods, właściciela Primark, z zamiarem zakupu Selfridges.
Nie złożono jeszcze co prawda formalnej oferty, ale zainteresowanie zakupem Selfridges wyraziły m.in. fundusze inwestycyjne z Abu Zabi, Arabii Saudyjskiej, Kataru i Hongkongu - informuje Standard.co.uk.
Selfridges prowadzi 25 oddziałów na całym świecie, w tym flagowy sklep przy londyńskiej Oxford Street. Firma została założona w 1908 r., ale od 2003 r. jest kontrolowana przez rodzinę Westonów, która przejęła ją za 600 milionów funtów.
Transakcja została przeprowadzona przez brytyjsko-kanadyjskiego biznesmena i potentata handlu detalicznego W. Galena Westona, który po długiej chorobie zmarł w kwietniu w wieku 80 lat. Dwa lata wcześniej ustąpił ze stanowiska prezesa Selfridges Group, aby zrobić miejsce dla swojej córki Alannah.
W minionych latach Selfridges osiągał dobre wyniki finansowe, pomimo kryzysu w sektorze domów towarowych i upadku takich rywali jak Debenhams.
Jednak pod koniec lipca ub. roku przedstawiciele sieci Selfridges ogłosili, że z powodu strat związanych z pandemią, zwolnionych zostanie 450 pracowników, co stanowi ok. 14 proc. całego personelu. "To najtrudniejszy rok w historii firmy" - podkreślał wówczas zarząd przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej:
Anglia: Sklepy znowu otwarte. Tłumy przed Primarkiem
Debenhams na skraju bankructwa. 12 tys. osób może stracić pracę
Wszystkie sklepy Dorothy Perkins, Wallis i Burton do zamknięcia
Raport: Brytyjskie ulice handlowe dopiero odczują wpływ pandemii
Asda będzie sprzedawać używaną odzież
John Lewis i Waitrose planują zwolnienia