Wielka Brytania przez pandemię straciła milionerów
Wielka Brytania jest teraz domem dla 573 tys. osób z aktywami inwestycyjnymi o wartości ponad 1 miliona dolarów (722 tys. funtów) w porównaniu z 591 tys. w zeszłym roku - zgodnie z raportem World Wealth Report firmy konsultingowej Capgemini.
Dla kontrastu, prawie każdy inny naród w badaniu zakończył rok z większą liczbą osób o wysokich dochodach, ponieważ giełdy tych państw odnotowały gwałtowne wzrosty po początkowym kryzysie Covid.
Szczególnie odporne okazały się Niemcy, których gospodarka w mniejszym stopniu ucierpiała na skutek pandemii. Kraj ten może pochwalić się 1,5 mln osób, które są w stanie zainwestować 1 mln USD lub więcej, co stanowi wzrost o 69 tys. w porównaniu z 2019 r.
Francja ma 714 tys. milionerów, co oznacza wzrost o 12 tys. Włochy, Holandia, Hiszpania i Austria to inne kraje, które zakończyły rok 2020 z większą liczbą milionerów niż przed wybuchem pandemii.
Cliff Evans z Capgemini wyjaśnił, że Wielka Brytania ucierpiała bardziej niż inne gospodarki, ponieważ w zeszłym roku brytyjski PKB spadł o 9,9 proc., co poważnie obniżyło ceny akcji. Jednak w tym samym czasie ceny domów nadal rosły.
Ameryka ma więcej inwestorów-milionerów (6,6 mln) niż jakikolwiek inny kraj; kolejna jest Japonia (3,5 mln), ponieważ polityka stymulacyjna pomogła katapultować rynki akcji tych państw w górę w ciągu roku.
Akcje brytyjskie, które są bardziej skoncentrowane na branżach takich jak górnictwo, finanse i energetyka, nie zdołały odzyskać swoich szczytów sprzed Covid-19.
Czytaj więcej:
Londyn: Milionerzy z zakazem budowania superdomów
Brytyjscy milionerzy apelują o podniesienie im podatków. Chcą pomóc krajowi
Elon Musk najbogatszym człowiekiem świata. Wyprzedził Jeffa Bezosa
Brytyjski milioner Richard Sutton zamordowany w swej posiadłości
Media: Jeff Bezos może wygrać kosmiczny wyścig miliarderów