Johnson: G7 przekaże ponad miliard szczepionek biednym krajom
Na zakończonym dzisiaj szczycie grupy G7 w Carbis Bay w Kornwalii jej liderzy zobowiązali się do wspólnej odbudowy świata po pandemii koronawirusa - głosi opublikowany komunikat końcowy.
W dokumencie wymieniono sześć głównych obszarów działań. Przywódcy zobowiązali się do wzmocnienia wysiłków na rzecz zakończenia obecnej pandemii i zapobiegania przyszłym, do kontynuowania wspierania gospodarek w wychodzeniu z kryzysu oraz do wspierania bardziej wolnego i sprawiedliwego handlu ze sprawiedliwszym systemem podatkowym.
Ponadto zobowiązali się do zapobiegania zmianom klimatycznym, w tym do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., do pomocy w inwestycjach infrastrukturalnych w krajach rozwijających się oraz do wspierania na świecie wspólnych wartości, takich jak demokracja, równość czy prawa człowieka.
Jeśli chodzi o kwestię podzielenia się szczepionkami przeciw Covid-19 z krajami uboższymi, w komunikacie napisano o miliardzie dawek w ciągu następnego roku, co, jak podkreślono, zwiększy dotychczas podjęte zobowiązania do ponad 2 miliardów dawek.
Wcześniej stacje BBC News i Sky News podały, powołując się na nieopublikowany jeszcze komunikat ze szczytu, że zawarty w nim jest zapis mówiący o tym, iż przywódcy zobowiązali się do przekazania w ciągu roku co najmniej 840 milionów dawek.
Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu G7 Stany Zjednoczone zapowiedziały kupienie 500 mln dawek szczepionki firmy Pfizer i przekazanie ich uboższym krajom, a Wielka Brytania - przekazanie ze swoich nadwyżek co najmniej 100 mln dawek.
Czytaj więcej:
Szczyt G7: Pandemia, klimat i gospodarka głównymi tematami obrad
Książę Karol na G7: Walka ze zmianami klimatu jak walka z pandemią
Rząd UK wzywa UE do kompromisu w sprawie Irlandii Północnej
"Toniemy w obietnicach". Wielkie demonstracje podczas szczytu G7