Amerykański żołnierz, który uratował Polaka, mianowany polskim weteranem

"Czuję się ogromnie uhonorowany i niezwykle onieśmielony zaszczytem zaproszenia mnie, żebym stał się częścią tej organizacji. Jestem bliżej Polaków i nie tylko mojego nowego brata Marcina Kulasa, którego uratowałem" - przyznał Speck.
W Afganistanie jego 14-osobowy oddział znalazł się w pułapce, okrążony przez Talibów. Z pomocą Amerykanom pospieszyli wówczas polscy żołnierze, którymi dowodził plutonowy Kulas. Speck zauważył, że Kulas jest ranny. Udzielił Polakowi pierwszej pomocy i przeniósł w bezpieczne miejsce.
"Marcin dzwoni do mnie każdego roku 10 września z podziękowaniem za to, co wtedy zrobiłem. Opowiada mi, co u niego słychać, jak się czuje rodzina, dzieci. Powtarza, jak bardzo jest wdzięczny za uratowanie mu życia. Uważa ten dzień za dzień swoich ponownych narodzin" - dodał sierżant Speck.
Podczas uroczystości, która miała miejsce w polskim konsulacie generalnym w Nowym Jorku, naczelny komendant SWAP Tadeusz Antoniak wręczył Amerykaninowi legitymację stowarzyszenia.
Speck otrzymał także od Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego honorowy ryngraf. Swoją symboliką nawiązuje on do pomnika Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie.
Stowarzyszenie podkreśla, że przyjmuje w swoje szeregi bohatera Polski i USA, który dołącza do grona takich bohaterów jak gen. Tadeusz Kościuszko, gen. Kazimierz Puławski, gen. Ryszard Kukliński oraz sierżant Michael Ollis, którzy walczyli za Wolność Waszą i Naszą.
Sierżant sztabowy Ollis ocalił w 2013 roku w Afganistanie życie polskiego porucznika Karola Cierpicy, osłaniając go własnym ciałem przed zamachowcem. Amerykanin zginął na miejscu.
Czytaj więcej:
Biały Dom: USA wycofają wojska z Afganistanu do 11 września
Aplikacja do wojska możliwa przez smartfon
USA: Chicagowska Polonia obchodzi rocznicę Konstytucji 3 Maja
Otwarto pierwszą stałą, ogólnodostępną wystawę poświęconą polskim lotnikom