Co piąty obywatel Portugalii żyje na skraju ubóstwa

Z badania wynika, że w 10-milionowej Portugalii żyje ponad 2 mln ubogich. Według raportu FFMS, osoby te uzyskują w ciągu miesiąca dochody na poziomie 60 proc. średniej portugalskiej płacy. Poziom ten, wynoszący 300 euro, został uznany przez portugalskich socjologów za granicę ubóstwa.
W komunikacie przekazanym mediom eksperci wskazali, że z zaskoczeniem przyjęli wnioski ze swego badania, zgodnie z którymi wśród wszystkich biednych obywateli Portugalii odsetek bezrobotnych "jest bardzo niski", a w gronie tym dominują osoby zatrudnione.
Zgodnie z szacunkami FFMS, wśród portugalskich ubogich największy odsetek stanowią osoby zatrudnione na podstawie stałej umowy o pracę (32,9 proc.). Kolejnymi grupami biednych są emeryci (27,5 proc.), osoby pracujące dorywczo (26,6 proc.) oraz bezrobotni (13 proc.).
Według opublikowanych wczoraj szacunków Instytutu ds. Pracy i Szkolenia Zawodowego (IEFP), pod koniec marca liczba osób bez pracy w Portugalii wynosiła 450,9 tys., czyli o ponad 18 tys. więcej niż w poprzednim miesiącu. To najwyższy poziom bezrobotnych od kwietnia 2017 roku.
Tymczasem rządowa Rada ds. Finansów Publicznych (CFP) przewiduje, że w ciągu 2021 roku bezrobocie w Portugalii z powodu koronakryzysu wzrośnie z 6,9 do 8,3 proc. Oczekuje się, że do poziomu 6,5 proc., czyli sprzed pandemii Covid-19, bezrobocie powróci dopiero w 2024 roku.
Czytaj więcej:
Eurostat: Polska w styczniu miała najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej
Kobiety mniej zarabiają, zajmują się domem kosztem pracy
Więcej niż 1 na 10 londyńczyków może stracić pracę po pandemii
1,6 mln miejsc pracy w "zawodach zombie" może zniknąć w Holandii
Już ponad 800 tys. osób w UK straciło pracę w wyniku pandemii