ONS: 1 na 100 mieszkańców UK odmówiło szczepienia
Według aktualnych danych, najwięcej osób odmawiających szczepień znajduje się w grupie wiekowej od 30 do 49 lat - 5 proc. osób z tej grupy nie skorzystało z zaproszenia do przyjęcia szczepionki. Dla porównania - w grupie wiekowej 50-69 odsetek ten wyniósł 2 proc., a w 70 plus - 1 proc.
Dane po raz kolejny pokazały, że wyzwaniem dla brytyjskiej służby zdrowia pozostaje zachęcenie do szczepień innych niż biała grup etnicznych, a także imigrantów z krajów o niskim poziomie edukacji. Odsetek szczepień w tych grupach, które uznano za wyjątkowo podatne na fake newsy, znacząco odstaje od reszty kraju, co potwierdzają także oddzielne dane NHS. Według nich, pielęgniarki i pracownicy domów opieki z mniejszości etnicznych znacznie rzadziej decydują się na szczepienie, co - w ich konkretnym przypadku - może prowadzić do poważnych problemów.
Jeszcze inne dane - tym razem od grupy OpenSAFELY - wykazały, iż szczepienie przyjęło nawet dwukrotnie więcej osób powyżej 80 lat o białym kolorze skóry niż tych z mniejszości etnicznych.
W przypadku pracowników służby zdrowia, największym wyzwaniem są osoby z Bangladeszu i Pakistanu - tylko 43,2 proc. z nich przyjęło szczepienie. Odsetek szczepień jest odrobinę wyższy w przypadku pracowników pochodzących z Indii (60,3 proc.), ale wciąż jest zdecydowanie zbyt niski w porównaniu do krajowej średniej.
Najnowsze statystyki ONS opublikowano po tym, gdy liczba zaszczepionych osób w Wielkiej Brytanii przekroczyła 15 mln, a w rządowych kuluarach coraz częściej mówi się o tym, że cała populacja kraju może być zaszczepiona jeszcze w maju.
Czytaj więcej:
UK: "Uniwersalna szczepionka" na koronawirusa możliwa za rok
Wielka Brytania osiągnęła cel 15 mln zaszczepionych osób do połowy lutego
Izrael: 94 proc. mniej zachorowań na Covid-19 po podaniu szczepionki