Cła po Brexicie: Nawet £100 ekstra za zamówienia online w UE

Pomimo zapewnień premiera Borisa Johnsona, że po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie nastąpi handel bezcłowy, konsumenci, którzy kupili towary na stronach internetowych UE, są ścigani za cła importowe, VAT i opłaty administracyjne - co, jak twierdzą, sprawia, że zakupy są nieopłacalne.
Lisie Walpole z Norfolk musiała zapłacić £121 firmie kurierskiej UPS za zamówienie o wartości £236, które złożyła w norweskim sklepie odzieżowym Onepiece.com. W momencie składania zlecenia firma obiecała bezpłatną dostawę międzynarodową.
Z kolei Helen Kara z Uttoxeter w Staffordshire musiała uiścić dodatkową opłatę w wysokości £93 za pościel o wartości £292 od Urbanara.co.uk z siedzibą w Berlinie. Niespodziewany rachunek składał się z £19,81 cła, £61,32 podatku VAT i £11,50 opłaty za pobranie przez firmę kurierską.
"Nie miałam pojęcia, że nie składam zamówienia w firmie z Wielkiej Brytanii" - przyznała kobieta w rozmowie z "The Guardian". "Dopiero gdy otrzymałam rozliczenie, zdałam sobie sprawę, że siedziba znajduje się w Niemczech. Nie zrobiłabym tego, gdybym wiedziała, że za pościel zapłacę 30 proc. ekstra" - dodała.
Zgodnie z informacjami brytyjskiego rządu, od 1 stycznia 2021 r. firmy zagraniczne sprzedające towary do Wielkiej Brytanii o wartości do £135 muszą naliczyć i pobrać podatek VAT (w większości przypadków 20 proc.) w miejscu sprzedaży, a nie podczas importu. Posunięcie to zostało nazwane "niedorzecznym" przez firmę Dutch Bike Bits z siedzibą w holenderskim Assen, która wstrzymała całą sprzedaż do Wielkiej Brytanii.
Internetowe platformy handlowe, takie jak Amazon, pobierają podatek VAT w imieniu sprzedawcy, a towar z Europy można wysłać tak jak poprzednio. Jednak brytyjscy konsumenci, którzy zamówili produkty za ponad £135 bezpośrednio przez europejskie witryny internetowe, muszą uiścić cła importowe.
Jednym z problemów, z jakimi borykają się konsumenci, jest ustalenie, jakie cła są należne, ponieważ stawka zależy od rodzaju towarów i ich źródła. Więcej informacji o zmianach w opodatkowaniu VAT towarów zagranicznych sprzedawanych klientom od 1 stycznia 2021 r. można znaleźć na stronie internetowej brytyjskiego rządu.
Czytaj więcej:
Zmiany zasad podróżowania i przewozu rzeczy z UK do Europy po 1 stycznia 2021 r.
Brexit: Straż graniczna w Holandii konfiskuje kanapki kierowcom z UK
Rząd UK dementuje plotki o ograniczaniu praw pracowniczych po Brexicie
Brexit to "potężne straty finansowe" dla polskich firm
Sos Nando's kolejną "ofiarą" Brexitu. Skonfiskowano go na granicy z UE