Menu

Jak Brexit wpłynie na ceny żywności? Te produkty podrożeją od 1 stycznia

Jak Brexit wpłynie na ceny żywności? Te produkty podrożeją od 1 stycznia
Od 1 stycznia 2021 r. ceny produktów z UE znacznie wzrosną. Jedyną szansą, aby tego uniknąć jest osiągnięcie porozumienia z UE. (Fot. Getty Images)
Od 1 stycznia Wielka Brytania oficjalnie znajdzie się poza Unią Europejską, co oznacza, że w życie wejdą ​​nowe przepisy dotyczące niemal każdego aspektu życia - zaczynając od podróży, a kończąc na dostępnych w sklepach produktach i ich cenach. Brytyjska prasa opublikowała dziś zestawienie żywności, która najbardziej podrożeje w wyniku Brexitu.
Reklama
Reklama

Jak zwraca uwagę m.in. serwis Metro.co.uk, w oparciu o rządowe statystyki, nawet 26 proc. żywności dostępnej na sklepowych półkach wyprodukowano w krajach Unii Europejskiej. Należy więc spodziewać się, że wzrosną ceny co 4. produktu, który do tej pory był importowany.

Powodem wzrostu cen będą m.in. cła za import z i do krajów UE. Nowy podatek drastycznie podniesie koszty importu, co bezpośrednio przełoży się na wyższe ceny w sklepach dla odbiorcy końcowego. Pośrednio cła wpłyną także np. na ceny posiłków jadanych na mieście czy wielu usług. 

Jedynym sposobem na to, aby uniknąć wejścia w życie ceł, jest wynegocjowanie porozumienia z UE, ale szanse na to są coraz mniejsze. 

Jednymi z "ofiar" Brexitu będą wszelkiego rodzaju sery regionalne - ich ceny mogą wzrosnąć niemal dwukrotnie. (Fot.

Które produkty spożywcze podrożeją w wyniku Brexitu?

  • Wieprzowina, bekon i wołowina - wiele produktów mięsnych jest importowanych z krajów UE. Wzrost cen mięs może wpłynąć głównie na branżę gastronomiczną, ponieważ w handlu detalicznym Brytyjczycy rzadko decydują się na kupno mięsa spoza Wielkiej Brytanii; 
  • Sery brie - szef brytyjskiej sieci supermarketów zasugerował niedawno, że ceny brie od 1 stycznia mogą wzrosnąć o ok. 40 proc.;
  • Warzywa i owoce - jak oceniło BBC, produkty rolne podrożeją średnio o 12,5 proc.;
  • Sery halloumi oraz roquefort - według London School of Economics, regionalne sery mogą być o 55% droższe;
  • Świeży kurczak - portal Which? wyliczył, że importerzy będą płacić 12p cła za każdego importowanego kurczaka. Podobnie jak z innymi mięsami, podwyżki mają dotknąć głównie sektora gastronomicznego;

Naukowcy z London School of Economics uważają, że nawet jeśli Wielka Brytania dojdzie do porozumienia z Unią Europejską, ceny wszystkich produktów z UE prawdopodobnie wzrosną. Eksperci wyliczyli, że wzrost cen wyniesie średnio 4,7 proc. Dodali jednak, że w tym czasie mogą spaść ceny produktów z innych krajów świata, z którymi Wielka Brytania podpisała umowę o wolnym handlu - m.in. z Japonii czy Norwegii.

Czytaj więcej:

Ceny w sklepach w UK mogą wzrosnąć. Winna sytuacja w portach

Brexit i Covid-19: Od 1 stycznia podróże Brytyjczyków do UE "z zakłóceniami"

Brak porozumienia UE z UK coraz bardziej realnym scenariuszem

Komisja Europejska przygotowuje "środki awaryjne" na wypadek Brexitu bez porozumienia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.12.2024
    GBP 5.1549 złEUR 4.2739 złUSD 4.1127 złCHF 4.5654 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama