Menu

GUS: Polscy pracodawcy nie chcą pracy zdalnej

GUS: Polscy pracodawcy nie chcą pracy zdalnej
Polacy nad Wisłą nie mają możliwości wykonywania pracy zdalnej w czasie epidemii. W niektórych regionach tylko 1 proc. osób otrzymało taką możliwość. (Fot. Getty Images)
Polscy pracodawcy niechętnie oferują swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej - wynika z najnowszych badań GUS. W USA zdalnie pracuje obecnie 71 proc. populacji, w UK - 48 proc., w Niemczech - 50 proc., a w Polsce zaledwie 5,8 proc. pracujących.
Reklama
Reklama

Jak przekazano w badaniu "Wpływ epidemii COVID-19 na wybrane elementy rynku pracy w Polsce w trzecim kwartale 2020 roku", sytuacja epidemiczna wpłynęła na wszelkie aspekty pracy, w tym otwarciem się na pracę zdalną. W Polsce jednak niewielu pracodawców zaoferowało taką formę współpracy.

Z danych GUS wynika, że w końcu września 2020 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną wyniósł zaledwie 5,8 proc. W czerwcu br. pracę zdalną wykonywało 1 na 10 Polaków, co wskazuje tendencję spadkową zjawiska, ale też niewielkie zainteresowanie tego rodzaju pracą.

Jak podaje GUS, skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze prywatnym była większa niż w sektorze publicznym. W skali całej gospodarki wykorzystanie pracy zdalnej w celu ograniczenia zagrożenia epidemicznego pozostało największe w firmach zatrudniających powyżej 49 osób. W przedsiębiorstwach zatrudniających mniej niż 50 osób, pracę zdalnie świadczyło średnio nieco ponad 3 proc. pracujących.

Według GUS wykorzystanie pracy zdalnej było bardzo zróżnicowane ze względu na regiony. W województwach podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskiem, pracę zdalną wykonywał zaledwie 1 proc. Polaków.

Czytaj więcej:

40 proc. nauczycieli w Polsce: Nauka zdalna nie ma sensu

Niemcy: Co druga osoba pracuje z domu

USA: 71 proc. Amerykanów pracuje z domu. Ponad połowa chce utrzymania takiej formy pracy

  Komentarze
  • Ala
   11 grudnia 2020, 11:44

   Nasi Janusze biznesu boją się, że zdalnie nie da się tak tłamsić pracowników. Szczerze współczuję każdemu, kto ma takiego szefa. Szefa, który nikomu nie ufa, wszędzie dopatruje się spisku i wrogów, zawsze „wie najlepiej” i lubi poczucie władzy. Po latach tułania się po firmach takich ludzi w końcu się przebranżowiłam i teraz mam normalne warunki w pracy. Z szefem relację obustronnie partnerską, wzajemny szacunek i sympatię.
   I każdemu tego życzę. Wtedy nie będzie się chciało pracować zdalnie i o ile bezpiecznie się da, samemu będzie się chciało iść rano do pracy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.05.2021
  GBP 5.2969 złEUR 4.5453 złUSD 3.7456 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama