Menu

"Koronawirus" słowem roku w Google. Czego szukali Polacy?

"Koronawirus" słowem roku w Google. Czego szukali Polacy?
Globalnie i lokalnie internauci najczęściej szukali informacji o haśle "koronawirus" i wszystkim, co wiąże się z pandemią Covid-19. (Fot. Getty Images)
Na całym świecie w 2020 r. w wyszukiwarce Google najczęściej szukano informacji o koronawirusie i wyborach prezydenckich w USA - wynika z opublikowanego w tym tygodniu zestawienia firmy. Polacy pytali się Google m.in. o to, jak uszyć maseczkę i upiec chleb.

W dziesiątce najczęściej szukanych haseł na całym świecie trzy były związane z pandemią Covid-19 (koronawirus, aktualności o koronawirusie i symptomy koronawirusa), dwa z wyborami w USA (wyniki wyborów i Joe Biden), dwa z komunikatorami internetowymi (Zoom i Google Clasroom).

W Polsce w 2020 r. największą popularność zyskały również hasła związane z koronawirusem (cztery wyniki na dziesięć), a także komunikatorami (Google Clasroom i Microsoft Teams).

Na całym świecie, również w Polsce szukano informacji o wydarzeniach w Iranie, pożarach w Australii i wybuchu w Bejrucie. Polacy często pytali o bon turystyczny, nowe obostrzenia, tarczę antykryzysową i lockdown.

Joe Biden okazał się najczęściej wyszukiwaną postacią zarówno w polskim, jak i światowym internecie. Szukano również informacji o zmarłych w tym roku Kobe Bryancie, Pawle Królikowskim czy Dariuszu Gnatowskim. Na świecie ludzie chcieli dowiedzieć się więcej o Kim Dzong Unie, Borisie Johnsonie i Kamali Harris.

Polacy najczęściej pytali się wyszukiwarki: "jak uszyć maseczkę?" oraz "jak zrobić płyn antybakteryjny?". Inne pytania wpisywane w Google dotyczyły m.in. pieczenia chleba ("jak zrobić drożdże?", "jak zrobić zakwas na chleb?", "jak upiec chleb?") czy obsługi komputera ("jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?", "jak założyć profil zaufany?").

Według Google Trends serialem, który zdobył największa popularność w 2020 r. w Polsce był "Dom z papieru", filmem - "365 dni"; na świecie był to serial "Tiger King" i film "Parasite".

W załączonym filmie, pokazującym zestawienie często wyszukiwanych fraz, takich jak "dlaczego szkoły są zamknięte?", "dlaczego wyprzedany jest papier toaletowy?", "dlaczego Australia płonie?" widzimy też popularne obrazki kojarzące się z mijającym rokiem: puste ulice miast podczas kwarantanny, ludzi spotykających się ze sobą online, pracę lekarzy pomagających ofiarom pandemii i naukowców opracowujących szczepionkę na Covid-19.

Czytaj więcej:

"Klimat" Słowem Roku 2019. Na drugim miejscu LGBT

Messi "wyprzedził" koronawirusa w wyszukiwarce Google

"Lockdown" słowem roku 2020 według słownika Collinsa

Najpopularniejsze hasła na świecie? "123456" i "password"

    Kurs NBP z dnia 29.04.2025
    GBP 5.0231 złEUR 4.2646 złUSD 3.7458 złCHF 4.5404 zł

    Sport