Menu

"Podwójne opodatkowanie": Polacy mieszkający na stałe za granicą mogą być spokojni

"Podwójne opodatkowanie": Polacy mieszkający na stałe za granicą mogą być spokojni
Polacy pracujący i mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii i innych krajach poza Polską nie muszą się obawiać podwójnego opodatkowania. (Fot. Getty Images)
Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach europejskich takich jak Holandia, Norwegia czy Austria wciąż nie mają pewności co do zakresu obowiązywania przepisu uchwalonego przez polski Sejm 28 października br., dotyczącego ograniczenia ulgi abolicyjnej. Okazuje się, że osoby mieszkające na stałe za granicą i tam cały czas pracujące nie powinny się obawiać podwójnego opodatkowania.

Jak informuje "Gazeta Prawna", przyjęta przez Sejm ustawa ograniczającą ulgę abolicyjną zakłada, że limitem odliczenia będzie 1 360 zł. Nowe przepisy dotyczą osób będących polskimi rezydentami podatkowymi, ale pracujących w państwach, gdzie stosuje się metodę kredytową unikania podwójnego opodatkowania.

Oznacza to, że polski podatnik uzyskujący dochody np. w Wielkiej Brytanii będzie musiał dopłacić do wysokości podatku dochodowego w Polsce, gdy zapłacił niższą zagraniczną daninę. 

Zapis tej ustawy wzbudził szereg kontrowersji wśród Polaków mieszkających i pracujących za granicą, obawiających się powrotu "podwójnego opodatkowania". Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił jednak na łamach "GP", że zmiany dotkną jedynie osoby, które mieszkają w Polsce, ale przez mniej niż sześć miesięcy w roku i pracują za granicą.

"W efekcie podatek bardzo często nie jest płacony ani w miejscu pracy ani w miejscu zamieszkania, czyli w Polsce" - stwierdził Sarnowski.

Dodał, że ulga abolicyjna bardzo często służy nieuczciwym firmom, żeby w ogóle nie płacić podatku w Polsce. "Podatków unika się poprzez transfer wypracowanego w Polsce zysku do zarejestrowanej w innym kraju spółki. Taki zysk wypłacany jest potem do polskiego właściciela jako wynagrodzenie dyrektora, który przez ulgę abolicyjną w ogóle nie płaci podatku" - wyjaśnił wiceminister.

Zapewnił także, że zmiany dotyczące ulgi abolicyjnej nie będą dotyczyć Polonii, ani 2,5 mln Polaków, którzy mieszkają w innych krajach Unii Europejskiej i na świecie. Studentów w ogóle ma to nie dotknąć, ponieważ są objęci zerowym PIT-em dla młodych.

Czytaj więcej:

Koniec abolicji podatkowej dla Polaków pracujących za granicą?

    Kurs NBP z dnia 23.04.2025
    GBP 5.0059 złEUR 4.2893 złUSD 3.7583 złCHF 4.5750 zł

    Sport