Niemcy i Francja zbudują europejski samolot bojowy
Wcześniej tego samego dnia minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer i minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly uczestniczyły w Evreux we francuskiej Normandii w uroczystości sformowania nowego niemiecko-francuskiego dywizjonu lotnictwa transportowego. Liczący 10 samolotów dywizjon ma osiągnąć gotowość operacyjną w przyszłym roku.
Nowy samolot bojowy, w którego projekt zaangażowane są również zakłady w Manching, stanowi podstawowy element Przyszłego Systemu Walki w Powietrzu (Future Combat Air System - FCAS). System ten ma zostać przekazany do użytku w 2040 roku, ale pierwszy lot pokazowego egzemplarza wspomnianego samolotu przewiduje się na rok 2026. Jego budowa jest wspólnym przedsięwzięciem Airbusa i francuskiego koncernu lotniczego Dassault.
Oba państwa - wraz z Włochami i Hiszpanią - pracują też nad tak zwanym eurodronem, czyli bezzałogowym samolotem rozpoznawczym o rozpiętości skrzydeł 26 metrów, który ma wystartować po raz pierwszy w 2025 roku.
Według Airbusa, zakłady w Manching są największym w Europie ośrodkiem projektowania samolotów wojskowych. Zatrudnionych jest tam blisko 5 600 pracowników cywilnych i około tysiąca żołnierzy Bundeswehry.
Czytaj więcej:
Niemiecka prasa: Nie da się przywrócić obowiązkowej służby wojskowej
NHS otrzyma respiratory od niemieckiej armii
Hiszpania: Raport wojskowy przewiduje dwie nowe fale pandemii koronawirusa
Media: Sunak zwiększy wydatki na wojsko kosztem pomocy zagranicznej