Menu

Irlandia "głęboko zaniepokojona" brytyjską ustawą o rynku wewnętrznym

Irlandia "głęboko zaniepokojona" brytyjską ustawą o rynku wewnętrznym
Martin (po lewej) : "Zaufanie zostało podważone" i "wytworzone zostało napięcie". (Fot. Getty Images)
Premier Irlandii Micheal Martin we wczorajszej rozmowie telefonicznej ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem wyraził głębokie zaniepokojenie projektem ustawy, która może unieważnić uzgodnienia dotyczące Irlandii Północnej zawarte w umowie o warunkach Brexitu.
Reklama
Reklama

"Premier Micheal Martin rozmawiał z premierem Johnsonem i jasno przedstawił swoje obawy dotyczące ostatnich wydarzeń w Londynie w sprawie brexitu, w tym naruszenia międzynarodowego traktatu, braku dwustronnych rozmów i poważnych konsekwencji dla Irlandii Północnej. Podkreślił, że rząd brytyjski powinien pilnie zaangażować się ponownie w negocjacje z UE" - oświadczył wieczorem rzecznik irlandzkiego rządu.

Wcześniej podczas konferencji prasowej Martin sam przyznał, że jego rząd jest "bardzo zaniepokojony" zamiarem nieprzestrzegania przez Wielką Brytanię porozumienia o wyjściu z Unii Europejskiej. Dodał, że "jednostronny" charakter brytyjskiego oświadczenia, bez jakiegokolwiek zwrócenia się do Dublina, ma "zdolność podważenia negocjacji w sprawie przyszłych relacji z Wielkiej Brytanii z UE".

Z kolei w krótkiej rozmowie z brytyjską stacją Sky News, Martin oświadczył, że wskutek ustawy "zaufanie zostało podważone" i "wytworzone zostało napięcie". "W Europie jest wiele gniewu z tego powodu, a także przez sposób, w jaki do tego doszło. W Irlandii wyraźnie tak jest, na co wskazałem w rozmowie z Johnsonem" - podkreślił.

Brytyjski rząd przedstawił wczoraj w Izbie Gmin projekt ustawy o rynku wewnętrznym Zjednoczonego Królestwa, która - jak wyjaśnia - ma zapewnić jego integralność po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie.

Projekt budzi jednak duże kontrowersje, gdyż - jak twierdzą jego krytycy - ustawa w praktyce unieważni postanowienia protokołu dotyczącego Irlandii Północnej, który jest częścią zawartej w październiku zeszłego roku umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W treści znajduje się bowiem zapis mówiący, że przepisy tej ustawy "mają być skuteczne niezależnie od ich niespójności lub niezgodności z prawem międzynarodowym lub innym prawem krajowym".

Czytaj więcej:

Barnier o Brexicie: Brak woli kompromisu ze strony UK

Johnson: Umowa z UE do 15 października lub koniec negocjacji

Niemcy o Brexicie: "Londyn musi pójść na ustępstwa"

Von der Leyen: Obawiam się, że rząd brytyjski złamie umowę o Brexicie

Brexit: Rząd UK przedstawił projekt kontrowersyjnej ustawy o rynku wewnętrznym

USA ostrzegają Wielką Brytanię przed łamaniem umowy o Brexicie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.12.2024
    GBP 5.1549 złEUR 4.2739 złUSD 4.1127 złCHF 4.5654 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama