"Inwazja" wielkich pająków na domy w Wielkiej Brytanii

Kilka zostało już zauważonych w całym kraju, wywołując przerażenie arachnofobów. Jednak czołowy ekolog, dr Chris Terrell-Nield z Nottingham Trent University, wyjaśnia, że pająki bardziej boją się nas niż my ich. Ekspert przyznał, że pająki mają kły i mogą ugryźć, ale nie są niebezpieczne.
"Mniej więcej o tej porze roku zaczynamy obserwować marsze pająków domowych" - wyjaśnia ekspert. Ma to związek z tym, że właśnie trwa okres godowy pajęczaków. Od września do połowy października nie szukają schronienia, ale ustronnego miejsca na "schadzki".
"Kiedy pająki połączą się w pary, samice składają jaja, a samce zwykle umierają" - dodaje Terrell-Nield, cytowany przez Metro.co.uk.
Głodne seksu pająki domowe mogą mieć długość nóg do 10 cm. Zazwyczaj w sierpniu i we wrześniu "polują" na partnerów w domach, szopach i garażach.
W tym okresie możemy też natknąć się na ojczulka długiego lub rozedrganego pająka. Ich cecha charakterystyczna to małe ciało oraz długie, bardzo cienkie nogi.
Naukowiec przypomina, że pająki to ważny element ekosystemu i nie można ich zabijać gazetą czy butem. "Tak naprawdę wyświadczają nam wielką przysługę. Tworzą pajęczyny, w które wpadają m.in. przenoszące choroby komary i muchy" - zauważa naukowiec.
Czytaj więcej:
W UK zaczyna się sezon na pająki w domu