W UK alkomat w aucie zablokuje silnik?

Według najnowszych danych, liczba wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców wzrosła w ciągu roku o 3 proc.
W 2018 r. kierowcy z promilami brali udział w 5 890 wypadkach, w porównaniu do 5 700 w analogicznym okresie rok wcześniej. To oznacza, że jeden na 20 wszystkich zgłoszonych wypadków dotyczył pijanego kierowcy - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Transportu.
"Mamy do czynienia z bardzo niepokojącymi statystykami. Dlatego trzeba zrobić dużo więcej, aby zatrzymać plagę jazdy pod wpływem alkoholu" - ocenił Nicholas Lyes z brytyjskiego organu drogowego RAC.
"Rząd wskazywał, że rozważa możliwość wprowadzenia technologii alcolock, aby powstrzymać przestępców przed siadaniem za kółkiem. Chcielibyśmy wiedzieć, jakie w tej sprawie poczyniono postępy" - dodał Lyes, cytowany przez Metro.co.uk.
Alcolock, czyli alkoholowa blokada zapłonu, działa podobnie jak konwencjonalny alkomat. Zanim kierowca będzie chciał uruchomić silnik samochodu, będzie musiał dmuchnąć w ustnik urządzenia znajdującego się w zasięgu fotela kierowcy. Na ekranie zostanie wyświetlona informacja o ilości alkoholu w wydychanym powietrzu.
Jeśli alkomat wykryje, że poziom jest powyżej dozwolonego limitu, nie będzie możliwości unieruchomienia pojazdu. Wynik może też zostać zapisany w pamięci urządzenia.
W 2014 rząd Szkocji obniżył limit alkoholu dla kierowców z 80 do 50 mg na 100 ml krwi. Dopuszczalny poziom alkoholu w pozostałej części Wielkiej Brytanii to wiąż 80 mg na 100 ml krwi lub 35 mg alkoholu na 100 ml wydychanego powietrza.
Czytaj więcej:
Koronawirus w UK: Nowe zasady dla kierowców samochodów
Plucie na kierowców autobusów nową plagą w Londynie
Badanie: Francuzi przekraczają prędkość i są agresywni na drodze
Ostra jazda, ostra kara. W Polsce będą podwyżki mandatów
Kierowcy w Londynie z nową opłatą. Pomoże finansować Transport for London