Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Słynny projekt kół olimpijskich trafi na aukcję

Słynny projekt kół olimpijskich trafi na aukcję
Zazębiające się koła w kolorach: niebieskim, czarnym, czerwonym, żółtym i zielonym miały symbolizować pięć kontynentów. (Fot. Getty Images)
Oryginalny rysunek przedstawiający symbol olimpizmu - pięć kolorowych kół na białym tle naszkicowany przez barona Pierre'a de Coubertina ma zostać wystawiony w niedzielę na aukcji w Cannes.
Reklama
Reklama

Cenę pamiątki z autografem de Coubertina szacuje się na 100 tys. euro. Twórca nowożytnych igrzysk przedstawił projekt w "Olympic Review" w sierpniu 1913 roku. Zazębiające się koła w kolorach: niebieskim, czarnym, czerwonym, żółtym i zielonym miały symbolizować pięć kontynentów. Zdaniem francuskiego barona i pedagoga, wraz z bielą tła obejmowały barwy flag wszystkich krajów u progu XX wieku.

Rysunek wykonany na białej karcie techniką grafitu i gwaszu ma wymiary 21 na 27,5 cm – poinformował portal insidethegames.biz. Symbol pięciu kół olimpijskich po raz pierwszy został wykorzystany na fladze podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Antwerpii w 1920 r.

Memorabilium może osiągnąć znacznie wyższą kwotę niż 100 tysięcy, bo takie pamiątki cieszą się wielkim zainteresowaniem.

W lutym rosyjski miliarder Aliszer Usmanow przekazał olimpijskiemu muzeum w Lozannie oryginalny manifest igrzysk z 1892 roku, którego wartość podczas licytacji wzrosła prawie dziewięciokrotnie. Prezes Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) kupił go za 8,8 mln dolarów, rekordową sumę w historii sportowych pamiątek wystawionych na aukcji.

W 1894 r. baron de Coubertin założył MKOl, a pierwsze nowożytne igrzyska odbyły się w 1896 roku w Atenach. 

Czytaj więcej:

Igrzyska w Tokio mogą zostać odwołane

Igrzyska w Tokio "nie zależą od wynalezienia szczepionki"

Tokio: Igrzyska albo w 2021 albo w ogóle

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama