Brytyjczycy wyrzucają tony sprzętu. Rośnie liczba elektrośmieci w UK
Zdaniem zespołu specjalistów z Material Focus, 1,45 mln ton elektrośmieci to strata dla Brytyjczyków wysokości ok. 370 mln funtów rocznie. Mniej więcej tyle są warte takie materiały jak złoto, miedź, aluminium czy stal, które można by sprzedać, zamiast je wyrzucać.
Organizacja dodaje także, że recykling metali powinien być obecnie priorytetem brytyjskiego rządu, który dąży do zerowej emisji zanieczyszczeń w 2050 roku. Działacze powołują się przy tym na statystyki, które wykazują, że wydobycie metali pozostaje jednym z najbardziej szkodliwych działań człowieka na świecie - ma wpływ na globalne zanieczyszczenie, ale także na zdrowie ludzi, dziką przyrodę i tereny zielone.
Organizacja zamieściła niedawno na swojej stronie internetowej specjalną wyszukiwarkę, w której - po wpisaniu kodu pocztowego - znajdziemy najbliższy punkt, do którego można odnieść zepsuty sprzęt. Przekazane w ten sposób elektrośmieci przekazywane są w dalszej kolejności firmom recyklingowym.
Zdaniem Material Focus, większość Brytyjczyków przechowuje stary sprzęt z sentymentu, ale również ze względu na to, że posiada na nim np. stare zdjęcia i inne dane. Firma podkreśla w związku z tym jak ważną rolę do odegrania mają firmy, które przechowują nasze pliki w chmurach. Eksperci wskazują, że tego rodzaju przedsiębiorstwa powinny ułatwić cały proces transferu danych do internetu - w taki sposób, aby był atrakcyjny i intuicyjny dla przeciętnego mieszkańca.
Smartfony i laptopy to jednak zaledwie jedna dziesiąta wszystkich śmieci (9 proc.). Najczęściej wyrzucane są małe sprzęty gospodarstwa domowego (żelazka, czajniki, odkurzacze), a drugie miejsce zajęły te większe - pralki, lodówki czy mikrofalówki. Obie kategorie produktów odpowiadają w sumie za 59 proc. wszystkich elektrośmieci.
Czytaj więcej:
Recykling w Londynie jest "niemożliwy"
220 ton nielegalnych śmieci wróci z Polski do Wielkiej Brytanii