Polacy w UK zachęcani do zadbania o swoje zdrowie psychiczne

Celem kampanii Now We're Talking i STOPSuicide, które właśnie rozpoczęły się wśród lokalnej polskiej społeczności, jest poprawa zdrowia psychicznego i w rezultacie zmniejszenie liczby samobójstw.
"Rozmawiajmy ze sobą. Teraz jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Pozostańmy w kontakcie. Żyjemy w czasach, w których dzięki postępowi technologicznemu, bardzo łatwo jest pozostawać w kontakcie z innymi i rozmawiać o swoich problemach oraz wyzwaniach, a już zwykła rozmowa zmniejsza napięcie i reguluje emocje" - zaznacza Isabel Cross, szefowa ds. kampanii i projektów społecznościowych w CPSL Mind.
"Dlatego szczególnie teraz, podczas pandemii - kiedy praktycznie wszyscy doświadczają izolacji społecznej, trudności finansowych, problemów zdrowotnych, problemów biznesowych, gdy nasila się lęk - bardzo ważne jest, abyśmy utrzymywali kontakt z innymi ludźmi, nawet jeśli jest to tylko rozmowa telefoniczna, wideo w Messengerze lub WhatsApp. Pamiętajmy, że szukanie pomocy jest oznaką siły, a nie słabości" - dodaje Isabel Cross.
Gdy rozmowa nie wystarczy, CPSL Mind zaleca Polakom z regionu Peterborough i Cambridgeshire skontaktowanie się z NHS First Response Service (FRS) w Cambridgeshire i Peterborough. Infolinia zapewnia całodobową pomoc, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku, w zakresie opieki zdrowotnej, porad, wsparcia i leczenia psychiatrycznego.

Dzwoniąc pod numer 111 i wybierając opcję 2, zostaniemy przekierowani do członka FRS, który zbada i omówi nasze potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego. Ta linia jest również dedykowana osobom, które doświadczają życiowego kryzysu oraz tym, którzy martwią się o osoby będące w takiej sytuacji.
Jeśli mieszkamy w innych regionach Wielkiej Brytanii i potrzebujemy podobnego wsparcia, możemy zadzwonić na infolinię Samaritans pod numer 116 123 (www.samaritans.org).
CPSL Mind przeprowadziło w lutym sondaż, w którym wzięli udział Polacy, Litwini i Rumuni mieszkający w Wielkiej Brytanii. Badanie wykazało, że społeczności te boją się mówić o samobójstwie - głównie z powodu niepewności, czy rozmowa na ten temat nie przyniesie więcej szkody niż korzyści, podczas gdy bezpośrednia rozmowa o myślach samobójczych z kimś, kto doświadcza takich myśli, może zmniejszyć prawdopodobieństwo, że dana osoba targnie się na swoje życie.
Badanie wykazało również, że nie wiemy, jak się zachować i pomóc w sytuacji, w której ktoś może myśleć o zakończeniu życia.

"Wbrew powszechnemu przekonaniu, badania pokazują, że szczera rozmowa na temat samobójstwa nie popchnie kogoś do wykonania tego kroku. W sytuacji, gdy obawiamy się, że druga osoba może mieć myśli samobójcze, bardzo ważne jest, aby nie pozostać obojętnym, ale spokojnie porozmawiać, zasugerować wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, skorzystanie z bezpłatnej infolinii First Response Service, dzwoniąc na numer 111 i wybierając opcję 2 lub odwiedzenie strony internetowej organizacji CPSL Mind (stopsuicidepledge.org/pl/), której część została właśnie uruchomiona w języku polskim" - apeluje Cross.
Na tej stronie można znaleźć listę oznak, pozwalających przypuścić, że ktoś może myśleć czy planować ten krok oraz polskojęzyczne broszury na ten temat; jak również dane kontaktowe do licznych brytyjskich organizacji zapewniających wsparcie w sytuacji problemów natury emocjonalnej.
"Z naszego badania wynika, że temat samobójstwa jest obarczony ogromnym wstydem i strachem, boimy się mówić otwarcie na ten temat bojąc się negatywnej oceny społecznej. Tymczasem już zwykła rozmowa z drugą osobą, może bardzo pomóc, łącznie z odwiedzeniem jej od tego tragicznego kroku" - komentuje Dominika Styś, polska psychoterapeutka, która była zaangażowana w przeprowadzone badanie na wschodnio-europejskiej społeczności.
Równolegle ruszyła druga kampania Now We're Talking, której celem jest zachęcenie polskiej społeczności o zadbanie o równowagę psychiczną. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie keep-your-head.com.
Czytaj więcej:
BBC: Johnson boi się drugiej fali koronawirusa
Polscy pracodawcy nie radzą sobie ze stresem pracowników
Jak Polacy znoszą konieczność izolacji z powodu pandemii?