NHS sfinansowało pierwszą surogatkę dla pary jednopłciowej

Media zwróciły uwagę, że wiele osób homoseksualnych nie podejmowało do tej pory starania o własne dziecko z uwagi na brak wsparcia ze strony systemu opieki zdrowotnej - proces wynajęcia surogatki był trudny, często niebezpieczny i bardzo kosztowny. Zapłodnienie metodą in vitro było oferowane co prawda każdemu, bez względu na jego orientację seksualną, ale zabiegi NHS nie obejmowały surogatek, co stawiało w gorszej pozycji pary jednopłciowe składające się z dwóch mężczyzn.
Teraz sytuacja ta ma się zmienić, a NHS planuje przeprowadzenie specjalnej kampanii dla par jednopłciowych, aby poinformować ich o przysługujących im prawach.
Pierwszymi rodzicami jednopłciowymi dzięki NHS zostali Ross i Chris Muller, małżeństwo od 2017 r. Jak ujawnili na łamach dziennika "Scottish Daily Record", nadejścia dziecka spodziewają się w sierpniu.

"Zanim mogliśmy starać się o dziecko przez NHS, szukaliśmy prywatnych opcji i cała przygoda z surogatką kosztowałaby ok. 45 tys. funtów" - zwrócił uwagę 33-letni Ross.
"NHS zrobiło wszystko profesjonalnie od początku do końca. Byliśmy już gotowi na prywatną drogę, ale pomyśleliśmy - skoro płacimy jak wszyscy inni, dlaczego mamy z tego nie korzystać?" - dodał Ross Muller, który prywatnie jest nauczycielem.
Informacja o tym, że pierwsza para jednopłciowa, która otrzyma dziecko poprzez NHS pochodzi ze Szkocji, odnotowała partia Scottish National Party. "To wspaniałe wieści" - skomentowano w oświadczeniu.
Czytaj więcej:
Muzułmanie przeciwni LGBT "z dożywotnim zakazem protestów" w UK
Polski sąd: Dzieci z rodzin LGBT bez szans na obywatelstwo?
Nastolatka skrytykowała islam za stosunek do LGBT. Grożono jej śmiercią