Wielka Brytania pobiła rekord funkcjonowania bez węgla

Według danych National Grid, system energetyczny Wielkiej Brytanii nie wykorzystywał elektrowni węglowych przez najdłuższy nieprzerwany okres od 1882 roku.
Stało się tak częściowo z powodu mniejszego popytu na energię elektryczną w dobie koronawirusa, a także większego wykorzystania energii słonecznej.
Epidemia Covid-19 spowodowała również, że popyt na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii spadł do rekordowo niskiego poziomu, ponieważ zamknięte są szkoły, restauracje, wiele sklepów i fabryk.
Zgodnie z danymi, w poniedziałek prognozowano, że popyt na prąd spadnie prawie o jedną piątą poniżej zwykłego poziomu w kwietniu. Niższe ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną oznacza, że niskoemisyjne źródła energii mogą stanowić większą część systemu energetycznego niż zwykle.
Nowy rekord funkcjonowania bez węgla pojawia się trzy lata po tym, jak 21 kwietnia 2017 roku Wielka Brytania po raz pierwszy obyła się bez energii ze spalania węgla przez 24 godziny.
Węgiel stanowił w ubiegłym roku zaledwie 2,1 proc. całkowitego miksu energetycznego kraju, co oznacza potężny spadek w porównaniu do prawie 25 proc. zaledwie cztery lata temu. Do 2024 roku Zjednoczone Królestwo zamierza wyłączyć wszystkie działające jeszcze w tym kraju elektrownie węglowe.
Czytaj więcej:
W ciągu 18 lat Niemcy chcą odejść od węgla
Naukowcy nalegają, by w obliczu zagrożenia Covid-19 stawić czoła kryzysowi klimatycznemu i ubóstwu
W 2020 r. czeka nas rekordowy spadek emisji CO2 na skutek pandemii