Menu

Brexit: Drugie referendum? "To bardzo prawdopodobne"

Brexit: Drugie referendum? "To bardzo prawdopodobne"
Nie jest wykluczone, że Brytyjczycy jeszcze raz opowiedzą się za tym, czy chcą zostać w Unii. (Fot. Getty Images)
Minister finansów Wielkiej Brytanii Philip Hammond ocenił jako bardzo prawdopodobne, że na pewnym etapie parlamentowi zostanie przedłożony pomysł zorganizowania drugiego referendum ws. Brexitu, mimo że rząd na razie pozostaje przeciwny temu pomysłowi.
Reklama

"To propozycja, która mogłaby i - wszystko na to wskazuje - z dużym prawdopodobieństwem zostanie przedłożona parlamentowi w pewnym momencie" - oświadczył Hammond.

Pomysł powtórzenia referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię był jedną z propozycji alternatywnych do porozumienia wynegocjowanego z Unią przez premier Theresę May, jednak tak jak pozostałe w głosowaniu w Izbie Gmin nie zdobył poparcia większości posłów.

Hammond wskazał, że May konsekwentnie sprzeciwia się nowemu plebiscytowi. "Stanowisko rządu jest wciąż to samo. Rząd jest przeciwnym pomysłowi referendum" - zastrzegł.

Z drugiej strony wielu posłów opozycyjnej Partii Pracy naciska na przywódcę ugrupowania, Jeremy'ego Corbyna, by drugie referendum dołączył do listy postulatów w rozmowach ze stroną rządową na temat przełamania obecnego impasu w Izbie Gmin.

Hammond wyraził oczekiwanie, że rząd i laburzyści dojdą do porozumienia w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Zastrzegł ponadto, że gdyby pomysł rozpisania nowego referendum rzeczywiście podjęto, to jego organizacja prawdopodobnie potrwałaby około sześciu miesięcy, co wymusiłoby napięty harmonogram przed terminem Brexitu, wyznaczonym przez UE na 31 października.

  Komentarze
  • BU HA HA
   14 kwietnia, 18:45

   PTASZKI ĆWIERKAJĄ ŻE BREXITU NIE BĘDZIE BO ZA DUŻA KASA JEST W RUCHU. TE 300 BANIEK DLA NHS TO PIKUŚ W PORÓWNANIU Z MILIARDAMI W BANKOWOŚCIACH. HE HE HE. SZCZERBULCE WYMIERAJĄ A MŁODZIEŻY PRZYBYWA. ZROBIĄ REFERENDUM Z 5 LATEK I WYNIK BĘDZIE ŻE ZOSTAJEMY BO STARYCH NIE BĘDZIE. HE HE HE U HU HU

  • Kubus Puchatek
   14 kwietnia, 21:22

   u mnie w pracy - budowlanka - duża firma, większość pracowników to angole ja jestem jedynym Polakiem - 100% głosowało ze Brexitem.

  • Maryl
   15 kwietnia, 21:47

   Jak nie bedzie brexitu to trzeba będzie się stąd zabierać. Corbyn już zapowiada ściągnięcie na benefity aftoelektoratu

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.11.2019
  GBP 5.024 złEUR 4.293 złUSD 3.879 złCHF 3.911 zł

  Sport


  Reklama