Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Morawiecki: Marzy mi się, żeby nie doszło do Brexitu

Morawiecki: Marzy mi się, żeby nie doszło do Brexitu
Premier Polski Mateusz Morawiecki po raz kolejny zapewnił, że prawa Polaków w UK są zagwarantowane. (Fot. Getty Images)
Marzy mi się, żeby do Brexitu nie doszło - oznajmi wczoraj w Radiu Wrocław premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, decyzja należy do brytyjskiego parlamentu i społeczeństwa, które w referendum opowiedziało się za wyjściem z UE.
Reklama

Szef rządu kolejny raz powtórzył, że Polacy na Wyspach mogą być spokojni o swoje prawa, w tym przywileje socjalne.

"Marzy mi się taki scenariusz, żeby nie doszło do Brexitu, ale oczywiście wszystkie karty są po stronie społeczeństwa brytyjskiego a w szczególności rządzącej Partii Konserwatywnej i opozycji, czyli parlamentu" – odpowiedział Morawiecki na pytanie, czy bierze pod uwagę, że Brexit nie nastąpi.

Dodał, że podczas unijnego szczytu i wcześniej w rozmowach bilateralnych była składana propozycja pozostania Wielkiej Brytanii w UE, np. w drodze kolejnego referendum, ale – jak zaznaczył – "to referendum już się odbyło, prawie trzy lata temu, społeczeństwo brytyjskie zadecydowało i politycy liczą się z jego zdaniem, w związku z tym obecnie niestety negocjuje się już wyjście Wielkiej Brytanii z UE".

Morawiecki podtrzymał zapewnienie, że Polacy w wielkiej Brytanii mogą być spokojni o swoje prawa socjalne. "Jestem po kolejnej rozmowie z premier (Wielkiej Brytanii, Theresą) May, podczas której podtrzymaliśmy to, do czego się zobowiązała wcześniej, a mianowicie do traktowania obywateli na zasadzie wzajemności i do utrzymania wszelkich przywilejów, w tym również przywilejów socjalnych dla tych obywateli polskich, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii przed Brexitem" – oznajmił.

"A wiec wszyscy polscy obywatele, którzy tam mieszkają, tam pracują, mają dzieci w szkołach, pobierają różne dodatki, nawet ichnie 500plus, mogą być spokojni o prawa przysługujące im również po wyjściu" – dodał szef rządu.

Przywódcy 27 krajów UE uzgodnili w czwartek późnym wieczorem dwa scenariusze przedłużenia Brexitu. W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja. Jeśli nie zaakceptuje, brexit miałby nastąpić 12 kwietnia.

Źródła dyplomatyczne, odtwarzając przebieg szczytu, wskazywały, że podczas wieczornej dyskusji, w której starły się różne koncepcje przedłużenia Brexitu, postanowiono zrezygnować z twardej warunkowości, by już w przyszłym tygodniu Izba Gmin musiała przegłosować umowę o wyjściu.

Francja, Niemcy, ale też kraje Beneluksu miały odegrać kluczową rolę w ostatecznych uzgodnieniach. Paryż parł do jak najkrótszego przedłużenia, natomiast inne kraje były gotowe dać Londynowi więcej swobody. Jak relacjonował jeden z uczestników rozmów, Polska, a także inne państwa były w stanie zgodzić się nawet na takie przedłużenie, o jakie zawnioskowała May, czyli do końca czerwca. Gdy już 27 wypracowała swoje stanowisko, szef Rady Europejskiej Donald Tusk skonsultował je z premier May. Ostatecznie szczyt UE "27" dał więcej czasu Izbie Gmin na podjęcie decyzji niż proponowano początkowo.

 

  Komentarze


  • Michał
   23 marca, 17:24

   Nie dziwię się, że Morawiecki ma takie marzenia. Po Brexicie w UK będzie drogo, zarobki może nie spadną, ale koszty życia pójdą w górę, więc sporo Polaków którzy są tutaj tylko zarobków, wróci do kraju. Co za tym idzie, w Polsce bezrobocie jednak pójdzie do góry, a że Ci ludzie wrócą z dziećmi, to rząd dostanie po kieszeni między innymi przez wypłacanie większej ilości 500+, które teraz będzie się należało już od pierwszego dziecka. Rządowi polskiemu ten Brexit wcale nie jest na rękę i nie dziwię się takim marzeniem premiera.

  • Andy
   24 marca, 09:07

   No to przynajmniej w tym się zgadzamy.

  • Xx
   24 marca, 10:01

   Asda i Sainsbur'ys ogłosili ze ceny artykułów w góre nie pójda po brexicie

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.295 złUSD 3.895 złCHF 3.900 zł

  Sport


  Reklama