Menu

Najjaśniejsza kometa widoczna z Ziemi minie nas dzisiaj wieczorem

Najjaśniejsza kometa widoczna z Ziemi minie nas dzisiaj wieczorem
To właśnie ta kometa rozjaśni dzisiaj wieczorne niebo... (Fot. NASA)
Kometa 46P / Wirtanen pojawia się w pobliżu Ziemi mniej więcej co pięć lat i oczekuje się, że dzisiaj wieczorem będzie najbardziej widoczna w swojej historii.
Reklama

"Kometa 46P / Wirtanen, jasnozielona kometa wznosi się właśnie na zimowe niebo" - poinformował Tom Kerss, astronom z Królewskiego Obserwatorium w Londynie. Kerss jest jednym z trzech naukowców próbujących zaobserwować to zjawisko za pomocą Teleskopu Astrograficznego Annie Maunder, a zdjęcia z tego będą udostępnione na profilu FB Royal Museums Greenwich jutro od godziny 19:30.

Kometę można zobaczyć gołym okiem, chociaż zalecane jest użycie teleskopu.

"Jest to ekscytujące z kilku powodów. Kometa podejmie niezwykle zbliżone podejście, wynoszące 7,1 miliona mil (11,5 mln km), czyli na odległość około 30 razy większą od Księżyca. Bliskość i wysoka jasność komety sprawiają, że jest to idealny cel zarówno dla obserwatorów gwiazd, jak i naukowców" - podkreślił astronom.

Ci, którzy chcą spróbować zobaczyć kometę za pomocą własnych teleskopów, mogą ją znaleźć w pobliżu gromady gwiazd Plejady.

"Jest to dziesiąta najbliższa kometa, jaka minie Ziemię w czasach współczesnych, więc możliwość jej uchwycenia za pomocą teleskopu jest szczególnie ważna dla astronomów, którzy chcą lepiej zrozumieć tworzenie naszego Układu Słonecznego oraz to, jak woda i inne składniki niezbędne do życia zostały wyniesione na Ziemię" - podsumowała dr Emily Drabek-Maunder, cytowana przez Standard.co.uk.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama