Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Korzystniejsze prawa dla pasażerów linii lotniczych?

Korzystniejsze prawa dla pasażerów linii lotniczych?
W Parlamencie Europejskim trwają prace nad zmianą przepisów związanych z prawami pasażerów linii lotniczych. Zdaniem niektórych, nie wszystkie propozycje są jednak korzystne dla podróżnych.
Reklama
Reklama
Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie" uruchomiło wczoraj kampanię konsumencką ws. praw pasażerów lotniczych w UE. W ramach kampanii zbierane będą podpisy pod petycją do Parlamentu Europejskiego. Chodzi o trzy propozycje Komisji Europejskiej (KE) dotyczące praw pasażerów, które są teraz rozpatrywane przez Parlament Europejski. "Jeszcze nie jest za późno, aby powstrzymać niekorzystne zmiany dla podróżujących samolotami w Unii Europejskiej" - wyjaśnia stowarzyszenie.

Pierwsza zmiana w unijnym rozporządzeniu z 2005 r., która nie podoba się stowarzyszeniu, to nowe prawo mówiące o tym, że w przypadku opóźnień "na płycie", gdy pasażerowie siedzą już wewnątrz samolotu, każdy ma prawo zejść z pokładu po pięciu godzinach oczekiwania. Zdaniem stowarzyszenia powinno to być nie dłużej niż 3 godziny.

Następnie stowarzyszenie krytykuje wydłużenie czasu opóźnienia uprawniającego do odszkodowania z 3 do 5 godzin. Z kolei Komisja argumentuje, że wydłużenie tego czasu daje liniom lotniczym czas na rozwiązanie problemu, w przeciwnym razie lot będzie odwołany, a to dla pasażerów znacznie większa niedogodność niż opóźnienie.

"Chodzi o zniechęcenie przewoźników do odwoływania lotów" - wyjaśniła rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. transportu Helen Kearns. Przyznała jednocześnie, że to "delikatna" kwestia i trzeba obserwować kroki europarlamentu w tej sprawie.

Stowarzyszenie krytykuje też limit czasu noclegów dla pasażerów i ich kosztów w przypadku sytuacji nadzwyczajnej, jak np. sztorm czy wybuch wulkanu. KE proponuje, by zobowiązać linie lotnicze do zapewnienia 3 noclegów przy koszcie maksymalnym 100 euro za noc. Ma to im umożliwić przewidywalność pod kątem planowania kosztów.

"Tego rodzaju ograniczenia spowodują wzrost liczby pasażerów pozostawionych na lotnisku, jeśli przebywają z dala od swoich domów" - argumentuje organizacja.

KE uważa, że taki limit pokryje 99,9 proc. wszystkich nadzwyczajnych sytuacji. "To (3 dni) jest maksymalny czas, na jaki ludzie są wstrzymywani (w podróży), chyba że wydarza się coś dramatycznego" - przekonuje rzeczniczka.

Propozycje KE zawierają też inne, z pewnością korzystne dla pasażerów zapisy. Na przykład przewidują prawo pasażera do informacji w ciągu pół godziny w przypadku opóźnienia lotu. Ponadto już po dwóch godzinach - a nie jak dotychczas po czterech - pasażerowie będą mieli prawo do posiłku i napoju w razie opóźnień. Obowiązuje to także w przypadku "uwięzienia" na pokładzie samolotu.

Ponadto jeśli przewoźnik nie jest w stanie sam zmienić trasy przelotu w związku z trudnościami, po 12 godzinach ma obowiązek zapewnić przekierowanie przy pomocy innego przewoźnika.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama