Menu
/packages/jdnews-agency/templates/2191248-masters/155/master

Obiecujące badania nad uniwersalną szczepionką chroniącą przed rakiem

Obiecujące badania nad uniwersalną szczepionką chroniącą przed rakiem
Opracowywana przez badaczy szczepionka ma skutecznie aktywować układ immunologiczny i pomóc mu w znalezieniu komórek nowotworowych. (Fot. Getty Images)
Są obiecujące wyniki wstępnych badań nad uniwersalną szczepionką chroniącą przed rakiem – twierdzą amerykańscy badacze na łamach 'Nature Biomedical Engineering'. Część specjalistów uważa, że na ogłoszenie sukcesu jest jeszcze za wcześnie.

Jak tłumaczy współautor badań - dr Elias Sayour z University of Florida - szczepionka, która jest testowana na ochotnikach, "aktywuje układ immunologiczny, jak tylko w organizmie się pojawi cokolwiek groźnego, by rozpoznać i odrzucić komórki nowotworowe".

Jego zdaniem jest szansa, że preparat ten będzie wykazywał działanie uniwersalne, chroniące przed różnymi nowotworami u wielu pacjentów. Zależeć to będzie jednak od zdolności szczepionki do "rozpoznania i odrzucenia wszystkich rodzajów nowotworów".

Komórki nowotworowe potrafią się ukryć przed układem immunologicznym, dzięki czemu mogą się rozwijać i rozprzestrzeniać w całym organizmie. Najnowsze metody, takie jak immunoterapia albo tzw. leki immunokompetentne, są tak zaprojektowane, by odblokować układ odpornościowy do walki z komórkami nowotworowymi.

"Gdy nowotwór jest aktywny, system immunologiczny zostaje oszukany i nie jest aktywizowany" – zaznacza dr Sayour w wypowiedzi dla "Newsweeka". "Nasza metoda może go pobudzić do walki z nowotworem" – dodaje.

Nie wszyscy badacze są tak optymistyczni wobec tej szczepionki...
(Fot. LOIC VENANCE/AFP via Getty Images)

Działanie szczepionki przeciwnowotworowej polega na stymulacji szlaków interferonowych (IFN), regulujących odpowiedź immunologiczną organizmu. Ma być ona skuteczna przeciwko różnym chorobom nowotworowym.

Immunoterapia stosowana jest w leczeniu wielu typów nowotworów, ale nie ma zastosowania we wszystkich chorobach nowotworowych. Nie pomaga nawet wszystkim pacjentom onkologicznym z tym samym typem nowotworu, a jedynie niektórym z nich, na przykład z odpowiednią ekspresją białka PD-1 (tzw. białka programowanej śmierci komórki).

Cytowany przez tygodnik "Newsweek" prof. Hua Wang z University of Illinois uważa, że tego rodzaju uniwersalną szczepionkę można byłoby stosować przed rozpoczęciem innych terapii - jeśli tylko jej przydatność potwierdzą kolejne badania kliniczne.

Inny specjalista - prof. David Braun z Yale Cancer Center, który nie uczestniczył w tych badaniach - podkreśla w wypowiedzi dla "Newsweeka", że choć to bardzo intrygujący pomysł, to trzeba zachować ostrożność. Zwraca uwagę, że dużo jeszcze czasu potrzeba, zanim ewentualnie zostanie ona zatwierdzona do użycia.

W badaniach trzeba będzie przede wszystkim ustalić, czy uniwersalna szczepionka przeciwnowotworowa będzie w stanie faktycznie przedłużyć życie chorych na nowotwory.

W onkologii zaczyna dominować spersonalizowane leczenie pacjentów - czyli takie, które jest dopasowane do konkretnego pacjenta, a nie tylko do rodzaju jego choroby nowotworowej. Wykorzystuje się w tym celu na przykład leczenie ukierunkowane molekularnie oraz immunoterapię.

Czytaj więcej:

Pokolenie X i milenialsi częściej chorują na nowotwory

Do 2050 r. na świecie prawie dwukrotnie zwiększy się liczba zgonów na nowotwory

    Kurs NBP z dnia 28.07.2025
    GBP 4.8911 złEUR 4.2565 złUSD 3.6446 złCHF 4.5607 zł

    Sport