Menu

UKHSA ostrzega: Groźna salmonella obecna w pomidorach dostępnych w brytyjskich sklepach

UKHSA ostrzega: Groźna salmonella obecna w pomidorach dostępnych w brytyjskich sklepach
Pomidory skażone salmonellą mogą być dostępne w sprzedaży. (Fot. Getty Images)
Organy odpowiedzialne za ochronę zdrowia i bezpieczeństwo w UK ostrzegły, że ognisko występowania potencjalnie śmiercionośnej bakterii salmonelli ma powiązanie ze sprzedawanymi pomidorami. W wyniku zakażenia chorobą wywołującą biegunkę w 2024 r. zachorowało ponad 100 osób, a co najmniej 14 trafiło do szpitala - czytamy na stronie Independent.co.uk.

Eksperci ds. bezpieczeństwa żywności uważają, że epidemię wywołało wiele produktów spożywczych, w tym jaja, produkty z czerwonego mięsa i pomidory.

Według Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), przypadki związane z pomidorami nie były ograniczone do jednego regionu UK. W związku z tym nie wiadomo, czy pomidory te były uprawiane w kraju, czy importowane.

W 2024 roku do systemu nadzoru zgłoszono siedem ognisk salmonelli, obejmujących łącznie 304 przypadki, z czego 280 zostało potwierdzonych laboratoryjnie.

Badania wykazały, że wszystkie przypadki były spowodowane szczepami salmonelli Blockley i Strathcona – które mogą powodować biegunkę, gorączkę, bóle brzucha, nudności i wymioty. Jednak służby ds. zdrowia i bezpieczeństwa ostrzegają, że szczep Salmonella Strathcona może prowadzić do szczególnie ciężkich zachorowań.

Z kolei Salmonella Blockley – zwykle występująca we wschodniej Azji i USA – została wcześniej tylko kilkukrotnie odnotowana w Europie, co czyni obecny wzrost przypadków w UK szczególnie niepokojącym.

Salmonella jest jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych. Objawy rozwijają się w ciągu 12 do 72 godzin po spożyciu skażonego produktu.

Choć większość osób doświadcza wymiotów i biegunki, osoby z osłabionym układem odpornościowym – takie jak dzieci i osoby starsze – są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby. W niektórych przypadkach poważnie chorzy pacjenci wymagają hospitalizacji, ponieważ odwodnienie spowodowane chorobą może zagrażać życiu.

Dane UKHSA za 2024 rok wykazały, że laboratoryjnie potwierdzono 81 przypadków Salmonella Blockley – spośród nich 14 osób trafiło do szpitala.

Ognisko Salmonella Strathcona, również powiązane z pomidorami, dotknęło 24 osoby.

Do zakażenia tymi bakteriami najczęściej dochodzi poprzez spożycie skażonej żywności, takiej jak niedogotowany drób, mięso, jajka lub nieumyte surowe owoce i warzywa. Ryzyko stanowią także niepasteryzowane mleko i sery.

Źródłem skażenia pomidorów może być również woda używana do ich uprawy – bakterie mogą utrzymywać się w glebie i zakażać rośliny w trakcie wzrostu.

Oddzielne ognisko szczepu Salmonella Typhimurium związane z czerwonym mięsem skutkowała wystąpieniem 109 przypadków. Odnotowano również 24 przypadki Salmonella Enteritidis powiązane z jajkami.

Dane UKHSA opublikowane w zeszłym miesiącu pokazują, że liczba przypadków salmonelli osiągnęła w 2024 roku najwyższy poziom od dekady, przekraczając 10 000 przypadków. Dane wykazały wzrost o 17,1 proc. – z 8 872 przypadków w 2023 roku do 10 388 w 2024 roku.

Czytaj więcej:

Nietypowy apel brytyjskiego rządu do supermarketów. Chodzi o zdrową żywność

Asda ukarana grzywną za sprzedaż przeterminowanych produktów spożywczych

    Kurs NBP z dnia 18.07.2025
    GBP 4.9089 złEUR 4.2509 złUSD 3.6535 złCHF 4.5537 zł

    Sport