Menu

Zmiany w prawie imigracyjnym UK. Od dzisiaj obowiązują nowe zasady w statusie zasiedlenia

Zmiany w prawie imigracyjnym UK. Od dzisiaj obowiązują nowe zasady w statusie zasiedlenia
Brytyjski rząd dąży do wzmocnienia kontroli nad granicami kraju poprzez reformę systemu imigracyjnego. (Fot. DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)
Od dzisiaj (16 lipca 2025 r.) wchodzą w życie zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE. Dążąc do odzyskania kontroli nad granicami, brytyjski rząd ogłosił również szeroko zakrojone reformy systemu imigracyjnego, które zaczną obowiązywać jeszcze w tym miesiącu.

Dotychczas uzyskanie statusu zasiedlenia wiązało się z wymogiem dotyczącym ciągłości pobytu w UK. Ciągły pobyt oznaczał zazwyczaj zamieszkiwanie w UK przez co najmniej sześć miesięcy w każdym roku w ciągu pięciu lat.

Oświadczenie o zmianach w przepisach imigracyjnych opublikowane przez rząd 24 czerwca, wprowadza od 16 lipca zmianę w definicji "ciągłego okresu kwalifikacyjnego" (ang. continuous qualifying period), oferując nowy sposób uzyskania pięcioletniego ciągłego pobytu dla osób posiadających status tymczasowy (pre-settled status). 

Zmiana ta wprowadza alternatywny zestaw zasad dotyczących nieobecności dla posiadaczy statusu tymczasowego, w stosunku do już obowiązujących – co oznacza, że osoby te będą mogły spełnić warunki do uzyskania statusu osiedlonego (settled status) na podstawie jednego z dwóch wariantów.

Nowa zasada dotycząca nieobecności, która wchodzi w życie 16 lipca, przewiduje, że jeśli posiadacz statusu tymczasowego będzie w stanie udowodnić, że przebywał w UK przez co najmniej 30 miesięcy (2,5 roku) w ciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat), to zostanie uznane, że ukończył pięcioletni ciągły okres kwalifikacyjny.

Oznacza to, że jeśli osoba posiadająca status tymczasowy przebywała w UK łącznie przez co najmniej 2,5 roku w ciągu ostatnich 5 lat i potrafi to udowodnić, będzie mogła ubiegać się o settled status.

Nie ma ograniczeń co do sposobu wykorzystania tego 30-miesięcznego okresu, a więc osoba mogła np. przez pięć lat mieszkać jeden miesiąc w UK, a następnie jeden miesiąc poza nią – lub mieć jedną, prawie dwuipółletnią przerwę w pobycie w UK, o ile pozostała część pięcioletniego okresu przypada na czas spędzony w kraju (choć należy pamiętać o możliwości wygaśnięcia uprawnień).

Nie jest wymagane uzasadnienie takich nieobecności – nawet długie okresy poza UK są akceptowane, pod warunkiem że ogółem posiadacz statusu tymczasowego nie przekroczył progu 30 miesięcy pobytu w kraju w ciągu ostatnich 5 lat.

Ponadto rząd ogłosił cały pakiet zmian w systemie imigracyjnym. Zmiany te, będące pierwszymi wdrażanymi w ramach tzw. Białej Księgi Imigracyjnej, oznaczają zasadniczą zmianę podejścia Wielkiej Brytanii do imigracji i przywracają porządek w punktowym systemie imigracyjnym. Skoncentrowano się na wyższych kwalifikacjach, mniejszej liczbie przyjazdów i zaostrzeniu kontroli. 

Każdy sektor będzie musiał posiadać strategię zatrudnienia opartą na szkoleniu pracowników w Wielkiej Brytanii – w przeciwnym razie straci dostęp do systemu imigracyjnego.

Pakiet zmian obejmuje:

  • podniesienie progu kompetencji w przypadku wiz dla wykwalifikowanych pracowników (Skilled Worker), poprzez usunięcie 111 zawodów z listy uprawnionych;
  • zamknięcie możliwości rekrutacji zagranicznej dla pracowników opieki społecznej z powodu powszechnych nadużyć i wyzysku;
  • ograniczenie dostępu do pracy poniżej poziomu wykształcenia wyższego jedynie poprzez ściśle ukierunkowaną listę wynagrodzeń imigracyjnych oraz tymczasową listę braków kadrowych, wyłącznie dla stanowisk kluczowych, z surowymi wymogami dla poszczególnych sektorów, w celu zwiększania kompetencji pracowników krajowych;
  • zlecenie Komisji Doradczej ds. Migracji (MAC) przeglądu tymczasowej listy, w tym zawodów, wynagrodzeń i świadczeń.

Pracownicy wykonujący zawody znajdujące się na tymczasowej liście nie będą mogli sprowadzać osób pozostających na ich utrzymaniu oraz nie będą uprawnieni do zniżek na opłaty wizowe. Zawody znajdujące się na liście są objęte ograniczeniem czasowym do końca 2026 r. i pozostaną na niej po tym terminie tylko w przypadku pozytywnej rekomendacji niezależnej Komisji Doradczej ds. Migracji.

W międzyczasie rząd nie zawaha się jeszcze bardziej ograniczyć dostępu do systemu imigracyjnego, jeśli pojawią się wyraźne sygnały nadużyć lub wyzysku w poszczególnych sektorach. W przyszłości zlikwidowana zostanie także lista wynagrodzeń imigracyjnych wprowadzona przez poprzedni rząd. 

Zmiany wejdą w życie 22 lipca, a jednocześnie ogłoszono również przepisy przejściowe dla zagranicznych pracowników opieki społecznej już przebywających w UK.

Do końca bieżącego roku planowane są dalsze zmiany, w tym:

  • podniesienie opłat imigracyjnych związanych z kwalifikacjami (immigration skills charge);
  • zaostrzenie wymagań językowych w całym systemie imigracyjnym;
  • przedstawienie nowego systemu zasad dotyczących łączenia rodzin w Parlamencie.

Biała Księga Imigracyjna stanowi część szerszego programu reform imigracyjnych i dotyczących bezpieczeństwa granic – kolejne zmiany dotyczące azylu i ochrony granic mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej:

Jak brytyjski rząd chce ograniczyć migrację? Nowe zasady uderzą we wszystkich obcokrajowców

Brytyjczycy chcą zaostrzenia egzekwowania przepisów imigracyjnych. O które branże im chodzi?

Zaostrzone przepisy imigracyjne mogą zagrozić brytyjskiej strategii osiągnięcia zerowej emisji netto

UK wprowadza zmiany w prawie imigracyjnym i Settlement Scheme. Co czeka obywateli UE w lipcu 2025?

    Kurs NBP z dnia 16.07.2025
    GBP 4.9055 złEUR 4.2585 złUSD 3.6631 złCHF 4.5719 zł

    Sport