Rynek zatrudnienia w UK słabnie. Kandydaci szukają pracy, a firmy wstrzymują rekrutacje

Raport opracowany przez Konfederację Rekrutacji i Zatrudnienia (REC) oraz firmę konsultingową KPMG pokazuje, że liczba nowych kandydatów na rynku pracy rosła w czerwcu najszybciej od listopada 2020 roku, gdy kraj wchodził w drugi ogólnokrajowy lockdown.
Przedstawiciele branży rekrutacyjnej wskazują na "blizny" pozostawione przez podwyżki podatków wprowadzone przez rząd w kwietniu, w tym wzrost składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez pracodawców o 25 miliardów funtów.
W badaniu 400 agencji rekrutacyjnych i konsultingowych działających w UK REC odnotował największy od 22 miesięcy spadek liczby zatrudnień na stałe, słabszy wzrost płac oraz więcej doniesień o zwolnieniach i ograniczeniu planów rekrutacyjnych.
Ministra finansów Rachel Reeves stoi pod rosnącą presją, by pobudzić brytyjską gospodarkę po tym, jak dane pokazały nieoczekiwany spadek PKB w maju – drugi miesiąc z rzędu – spowodowany głównie przez spadki w budownictwie i przemyśle.
Plany Partii Pracy dotyczące wzrostu gospodarczego są uważnie obserwowane w kontekście możliwych kolejnych podwyżek podatków w jesiennym budżecie. Napięcia wzrosły po niedawnym wycofaniu się Keira Starmera z reformy zasiłków dla osób z niepełnosprawnościami.
Podczas gdy ministrowie ostrzegają przed "konsekwencjami finansowymi" tego zwrotu, wielu szefów firm uważa, że kolejne podwyżki podatków jeszcze bardziej pogłębią presję na biznes już osłabiony globalną niepewnością, m.in. związaną z możliwymi wojnami handlowymi prowadzonymi przez Donalda Trumpa.
Według Jona Holta, prezesa KPMG w Wielkiej Brytanii, obecna niestabilność geopolityczna i rosnące koszty zatrudnienia powodują, że firmy przyjmują strategię "czekania i obserwowania".
Raport pokazuje też, że sektor handlu detalicznego odnotował największy spadek zapotrzebowania na pracowników etatowych spośród wszystkich ośmiu analizowanych branż. Jedynymi sektorami, gdzie wzrosła liczba wakatów, były budownictwo i inżynieria.
Wzrost liczby kandydatów, ograniczone budżety firm i niskie zapotrzebowanie na pracowników przełożyły się na umiarkowany wzrost płac w czerwcu – zarówno w przypadku pensji początkowych, jak i stawek dla pracowników tymczasowych.
Z oficjalnych danych wynika, że bezrobocie wzrosło do 4,6% w trzymiesięcznym okresie do końca kwietnia (z 4,5% wcześniej), co jest najwyższym poziomem od lipca 2021 roku. Najnowsze dane za okres do końca maja mają zostać opublikowane w czwartek.
Z kolei dane HMRC pokazują, że od ogłoszenia październikowego budżetu Reeves w UK zlikwidowano ponad 250 tys. miejsc pracy.
Czytaj więcej:
Bezrobocie w UK wzrasta do najwyższego poziomu od prawie czterech lat
Rządowe plany pomocy zasiłkowiczom w znalezieniu pracy to "jeden wielki bałagan"
Liczba osób na zasiłkach w UK bije rekordy. Jak zmienił się system pomocy przez 20 ostatnich lat?