Portugalia: Żarłacz błękitny pojawił się przy plażach zachodniego wybrzeża

Według władz Caldas da Rainha pojawianie się rekinów w tym rejonie stało się coraz częstsze.
Wiosną zeszłego roku władze Caldas da Rainha oraz sąsiedniej gminy Obidos wydały alert związany z pojawieniem się co najmniej dwóch okazów żarłacza błękitnego.
W obu przypadkach chodziło o osobniki, których długość ciała przekraczała 2,5 m.
Zwierzęta zostały dostrzeżone przez okoliczną ludność, która sfilmowała groźne ryby. Na jednym z nagrań, które trafiło do internetu, widać było żarłacza błękitnego w lagunie znajdującej się w głębi lądu, zwanej Lagoa de Obidos.
Także wówczas alert dotyczący pojawienia się groźnych dla człowieka drapieżników dotyczył plaży Foz do Arelho.
Lokalni urzędnicy przestrzegli, że rekiny mogą pływać też w pobliżu innej popularnej wśród wczasowiczów plaży, Bom Sucesso.
Zdaniem portugalskich biologów obecność rekinów coraz częściej obecnych u brzegów Półwyspu Iberyjskiego nasiliła się również w zatokach oraz deltach rzek, m.in. w Tagu. Zwierzęta te pojawiają się tam głównie w poszukiwaniu pokarmu oraz w związku z poprawiającą się czystością wód u brzegów Portugalii.
W sierpniu 2023 r. na wodach oddalonych o ponad 160 km od miejscowości Vila do Conde jeden z rybaków portugalskiego kutra został dotkliwie pogryziony przez żarłacza błękitnego. 35-letniego mężczyznę uratowały wówczas portugalskie siły powietrzne transportując go do szpitala w Porto.
Czytaj więcej:
Na północno-wschodnim Atlantyku spada populacja drapieżników, szczególnie rekinów
Portugalia: Rekordowy napływ turystów do regionu Fatimy, wśród nich Polacy
Rekiny zyskują, małże tracą. Jak ocieplenie mórz zmienia faunę w brytyskich wodach?
Egipt śledzi rekiny z kosmosu. Nowy program może zwiększyć bezpieczeństwo turystów