17 brytyjskich firm wprowadza czterodniowy tydzień pracy po udanym pilotażu

Pilotaż został zorganizowany przez fundację 4 Day Week Foundation – organizację promującą skrócenie tygodnia pracy.
Ten najnowszy test to kontynuacja większego sześciomiesięcznego projektu z 2022 roku, który objął prawie 3 000 pracowników. W jego wyniku 56 z 61 firm zdecydowało się na ograniczenie czasu pracy z pięciu do czterech dni w tygodniu.
Fundacja 4 Day Week Foundation stara się nawiązać do zmian z przełomu XIX i XX wieku, gdy związki zawodowe wywalczyły dwudniowy weekend. Wcześniej normą dla wielu osób w UK i innych tradycyjnie chrześcijańskich krajach był sześciodniowy tydzień pracy z wolną jedynie niedzielą.
Aktywiści i niektórzy ekonomiści twierdzą, że czterodniowy tydzień pracy przynosi korzyści pracownikom – zmniejszając stres psychiczny – oraz firmom, poprawiając motywację, ułatwiając rekrutację i zatrzymywanie pracowników.
Naukowcy z Boston College (USA) podkreślili, że wyniki najnowszego testu są "bardzo pozytywne" dla pracowników. W badaniu przeprowadzonym wśród 89 osób 62% stwierdziło, że doświadczyło mniejszego wypalenia zawodowego, a 45% zadeklarowało większe zadowolenie z życia.
Organizacja 4 Day Week Foundation prowadzi kolejne pilotaże, aby gromadzić dane i pokazywać firmom, jak można przejść na nowy model pracy. W styczniu fundacja poinformowała, że ponad 5 000 osób z wcześniejszych projektów rozpoczęło nowy rok, pracując już na stałe cztery dni w tygodniu.
Firmy uczestniczące w ostatnim pilotażu, który rozpoczął się w listopadzie, to m.in. organizacje charytatywne i firmy z sektora usług profesjonalnych. Liczba pracowników w firmach wahała się od pięciu do 400.
Wśród uczestników znalazło się m.in. Brytyjskie Towarzystwo Immunologiczne oraz browar Crate Brewery z londyńskiej dzielnicy Hackney.
Działacze organizacji mają nadzieję, że uda im się doprowadzić do wprowadzenia tego rozwiązania na szeroką skalę. Fundacja 4 Day Week Foundation wezwała rząd do powołania rady ds. czasu pracy, która koordynowałaby politykę między biznesem, przemysłem i związkami zawodowymi.
Koncepcja czterodniowego tygodnia pracy spotkała się z dużym sprzeciwem ze strony poprzedniego konserwatywnego rządu.
Politycy Partii Pracy wyrażali wcześniej większe poparcie dla tego pomysłu, choć od objęcia władzy w 2024 roku nie wprowadzili wielu formalnych działań w tej sprawie.
Czytaj więcej:
"4-dniowy tydzień pracy to same korzyści". Badania sektora publicznego w UK zakończone
Pracownicy w UK mogą uzyskać prawo do wnioskowania o czterodniowy tydzień pracy
UK: Dzisiaj ruszył kolejny pilotażowy program 4-dniowego tygodnia pracy
Dwieście firm w UK wprowadza na stałe czterodniowy tydzień pracy
Świat eksperymentuje z czasem pracy. Czy 4-dniowy tydzień pracy będzie wkrótce normą?