Dania: Kobiety zaczynają być powoływane do wojska na równi z mężczyznami

W Danii 1 lipca weszła w życie reforma wzmacniająca pobór do armii.
Według naczelnego dowódcy duńskich sił zbrojnych gen. Michaela Wiggersa Hyldgaarda, powołanie kobiet "zwiększy siłę bojową wojska".
"Wysyłamy jasny sygnał, że jesteśmy nowoczesnym społeczeństwem, w którym każdy może przyczynić się do obrony Królestwa Danii" - podkreślił Hyldgaard, cytowany przez resort obrony.
Ministerstwo przypomniało, że wraz z wprowadzeniem obowiązkowej służby wojskowej dla kobiet od 2026 roku okres przeszkolenia zostanie wydłużony z obecnych czterech do 11 miesięcy. Pierwsze pięć miesięcy polegać ma na szkoleniu podstawowym, a pozostałe sześć to służba operacyjna w armii lądowej, marynarce wojennej, siłach powietrznych lub dowództwie operacji specjalnych.
W Danii dotychczas kobiety mogły odbyć służbę wojskową jako ochotniczki.
Wcześniej zakładano, że kobiety zaczną pełnić obowiązkową służbę w wojsku dopiero od 1 stycznia 2027 roku, jednak w marcu szef resortu obrony Danii Troels Lund Poulsen przyspieszył wejście reformy w życie po uzyskaniu szerokiego porozumienia politycznego w parlamencie.
Zmianę tłumaczył "koniecznością szybkiego zwiększenia liczebności wojska w związku z sytuacją w zakresie polityki bezpieczeństwa".
Duński system powołań do wojska polega na przyjmowaniu ochotników, a jeśli listy się nie zapełnią, następuje losowanie poborowych z danego rocznika. Obecnie co roku przeszkolenie wojskowe przechodzi 5 tys. rekrutów, do 2033 roku liczba ta ma wzrastać stopniowo do 7,5 tys.
Czytaj więcej:
Polacy nie myślą o szkoleniu wojskowym. Ponad połowa nie weźmie udziału