Menu

Brytyjski rząd rozważa sprzedaż punktu kontroli granicznej w Kent

Brytyjski rząd rozważa sprzedaż punktu kontroli granicznej w Kent
Inland Border Facility (IBF) w Sevington w hrabstwie Kent został zbudowany na działce o powierzchni 230 akrów za kwotę ponad 100 milionów funtów i oferuje miejsce dla 1 700 pojazdów ciężarowych. (Fot. Getty Images)
Nowa umowa handlowa z UE może sprawić, że 41 punktów kontroli granicznej zbudowanych po Brexicie stanie się zbędnych - informuje dziennik 'The Guardian'. Dlatego rząd Wielkiej Brytanii rozważa podobno sprzedaż takiego punktu w Kent, który może przestać być używany w wyniku układu handlowego z UE.

Obiekt, z siedzibą w Sevington (Ashford), powstał w 2021 r. i przeznaczony jest dla ciężarówek, które przechodzą dodatkowe kontrole roślin i produktów zwierzęcych - w tym nabiału i mięsa - wjeżdżających do Wielkiej Brytanii i wyjeżdżających z niej po Brexicie.

Oczekuje się jednak, że umowa między Wielką Brytanią a UE zawarta na początku tego tygodnia wyeliminuje potrzebę rutynowej certyfikacji zdrowotnej i weterynaryjnej w imporcie i eksporcie produktów rolnych - od świeżego mięsa i produktów mlecznych po warzywa, drewno, wełnę i skórę.

Rząd poszukuje obecnie firmy, która byłaby skłonna kupić lub ponownie wykorzystać punkt kontroli granicznej w Sevington. Według "Financial Times", ministrowie kontaktowali się w tej sprawie bezpośrednio z Eurotunnelem.

Także port w Dover, który od lat prowadzi rozmowy z rządem na temat tej lokalizacji, brany jest pod uwagę. 

Nowa umowa między Wielką Brytanią a UE może sprawić, że 41 punktów kontroli granicznej, zbudowanych przez brytyjskich operatorów portowych po Brexicie, stanie się zbędnych.

"The Guardian" ujawnił w środę, że punkt w Portsmouth o wartości 25 mln funtów może zostać zburzony w wyniku tej umowy.

Decyzja o zamknięciu posterunków kontroli granicznej będzie zależeć od ostatecznych szczegółów umowy. Oczekuje się, że niektóre kontrole, w tym kontrole żywych zwierząt, będą kontynuowane.

"Rząd zobowiązał się w swoim manifeście do wynegocjowania umowy, która zapobiegnie niepotrzebnym kontrolom granicznym, usunie biurokrację dla przedsiębiorstw i pomoże w walce z kosztami żywności, co właśnie zrobiliśmy" - wyjaśnił rzecznik rządu.

Eurotunnel odmówił komentarza.

Czytaj więcej:

W maju pierwszy po Brexicie szczyt UE-Zjednoczone Królestwo

UK i UE podpisały trzy porozumienia, w tym o bezpieczeństwie i handlu

    Kurs NBP z dnia 23.05.2025
    GBP 5.0587 złEUR 4.2541 złUSD 3.7506 złCHF 4.5392 zł

    Sport