Temperatury mórz w Wielkiej Brytanii gwałtownie rosną po wyjątkowo ciepłej wiośnie

Według naukowców z National Oceanography Centre i Met Office, ocieplenie wód jest najbardziej intensywne u zachodnich wybrzeży Irlandii, a także w enklawach u wybrzeży Kornwalii i Devonu.
Temperatury mórz w kwietniu i pierwszej połowie maja były najwyższymi odnotowanymi w tych miesiącach od rozpoczęcia monitoringu 45 lat temu.
Naukowcy przypominają, że zmiany klimatyczne powodują ocieplenie oceanów na całym świecie i przewidują, że 2025 r. będzie jednym z najgorętszych lat w historii pod względem temperatur powietrza.
Wody na całym zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii są teraz o około 2,5°C cieplejsze od średniej, natomiast duża część wód szkockich jest o 2-3°C cieplejsza niż zwykle o tej porze roku. W jednym miejscu, tuż przy Tyne i Tees, temperatury są o 5°C wyższe od średniej.
"Fala upałów morskich" jest definiowana jako temperatura morza przekraczająca próg sezonowy przez więcej niż pięć kolejnych dni. W Wielkiej Brytanii próg fali upałów morskich w maju wynosi 11,3°C. Tymczasem 19 maja średnia temperatura powierzchni morza osiągnęła 12,69°C.
Uważa się, że fale upałów morskich w Wielkiej Brytanii są stosunkowo nowym zjawiskiem, ale oczekuje się, że będą się nasilać i będą coraz częstsze.
Nadal pozostaje zagadką, jak dokładnie wpłyną na życie morskie, ale jak dotąd oznaki nie są dobre. Mogą spowodować niekontrolowany wzrost szkodliwych glonów oraz zakłócić wzorce rozrodu gatunków i spowodować napływ meduz, które lubią cieplejsze wody, w tym ogromnych meduz beczkowatych, do mórz i na plaże.
W niektórych częściach świata — w tym w Australii, USA i na Pacyfiku — morskie fale upałów mogą zniszczyć rafy koralowe lub lokalne rybołówstwo, a także łąki trawy morskiej.
Czytaj więcej:
Atmosfera ziemska zatrzymuje dwa razy więcej ciepła niż w 1993 r.
Zmiana atlantyckich prądów może katastrofalnie pogłębić zmiany klimatyczne