Menu

UK: Rząd rekomenduje reformę wymiaru sprawiedliwości w związku z przeludnieniem więzień

UK: Rząd rekomenduje reformę wymiaru sprawiedliwości w związku z przeludnieniem więzień
Wielu więźniów będzie mogło wyjść na wolność już po odbyciu 40% zasądzonej kary. (Fot. In Pictures Ltd./Corbis via Getty Images)
Brytyjski rząd opublikował dzisiaj raport dotyczący gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości w związku z przeludnieniem więzień. Rekomendowana jest m.in. chemiczna kastracja dla przestępców seksualnych i zwolnienie z zakładów karnych osób skazanych za przemoc domową po odbyciu jednej trzeciej kary.

W raporcie czytamy, że w kwietniu w więzieniach w całej Wielkiej Brytanii przebywało 87 tys. osób dorosłych. Oszacowano, że wydatki na więzienia w latach 2022-23 kosztowały państwo 4,2 mld funtów.

Zgodnie z zaleceniami zawartymi w dokumencie, więźniowie skazani za przestępstwa seksualne i przemoc domową mogą zostać zwolnieni po odbyciu zaledwie jednej trzeciej kary. Zaproponowano także, aby większa liczba osób skazanych była poddawana resocjalizacji poza murami więzień.

Rząd chce także rozszerzyć na 20 zakładów karnych pilotażowy program, w ramach którego niektórzy przestępcy seksualni mogą zostać poddani dobrowolnej kastracji chemicznej.

Szacuje się, że liczba więźniów w Anglii i Walii wzrasta o około 4,5 tys. osób rocznie. (Fot. In Pictures Ltd./Corbis via Getty Images)

Już w 2024 r. rząd zapowiedział wybudowanie czterech nowych więzień oraz dobudowanie nowych bloków do istniejących już zakładów karnych. Zakłada się, że do 2031 r. powstanie około 14 tys. dodatkowych miejsc w więzieniach w Anglii i Walii. Koszt inwestycji to 4,7 mld funtów.

Jak podała stacja BBC, w ramach wprowadzonego we wrześniu 2024 r. rządowego programu przedterminowych zwolnień więźniów w Anglii i Walii na wolność wyszło ponad 3 100 skazanych. Dzięki nowemu prawu, uprawnieni więźniowie, odsiadujący karę dłuższą niż pięć lat pozbawienia wolności, mogą teraz zostać automatycznie zwolnieni po odbyciu zaledwie 40 proc. kary, a nie, jak wcześniej, 50 proc.

W Anglii i Walii działa 122 więzień dla mężczyzn, więzień dla kobiet i zakładów dla młodych przestępców - w tym 105 to zakłady państwowe, a pozostałe są zarządzane przez firmy prywatne.

W Szkocji znajduje się 17 więzień, z czego 16 jest zarządzanych przez Szkocką Służbę Więzienną, a jedno stanowi własność firmy prywatnej. Służba Więzienna Irlandii Północnej prowadzi trzy więzienia.

Szacuje się, że liczba więźniów w Anglii i Walii wzrasta o około 4,5 tys. osób rocznie. Według brytyjskiego think tanku Institute for Government przeludnienie więzień wynika z decyzji sędziów, którzy skazują przestępców na coraz dłuższe kary pozbawienia wolności. W 2023 r. średnia długość kary więzienia, która zapadała w sądach koronnych w Anglii i Walii, rozpatrujących poważne przestępstwa, była o ponad 25 proc. dłuższa niż w 2012 r. Ponadto wzrosła również liczba osób tymczasowo aresztowanych, czekających na rozpoczęcie procesu lub ogłoszenie wyroku. 

    Kurs NBP z dnia 23.05.2025
    GBP 5.0587 złEUR 4.2541 złUSD 3.7506 złCHF 4.5392 zł

    Sport