NHS England wprowadza pierwszą na świecie szczepionkę przeciw rzeżączce

Szczepionka nie będzie dostępna za darmo dla wszystkich - oferowana będzie głównie mężczyznom homoseksualnym i biseksualnym, którzy mieli w przeszłości wielu partnerów seksualnych lub chorobę przenoszoną drogą płciową.
Jest skuteczna w 30-40%, ale NHS England ma nadzieję, że odwróci ona gwałtowny wzrost liczby zakażeń.
W 2023 r. w Anglii odnotowano ponad 85 000 przypadków – najwięcej od czasu rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w 1918 r.
Na rzeżączkę mogą chorować przedstawiciele obu płci, a stosowanie prezerwatyw powinno chronić przed zakażeniem. Najczęściej choroba obejmuje narządy moczowo-płciowe, ale może także występować w okolicach odbytu lub w gardle. U 50 proc. kobiet i 10 proc. panów przebiega bezobjawowo.
Nieleczona rzeżączka może prowadzić do rozwoju wielu groźnych powikłań, w tym do niepłodności u kobiet i mężczyzn, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy.
Prognozy Imperial College London pokazują, że jeśli szczepionka okaże się popularna, może zapobiec 100 000 przypadków i zaoszczędzić NHS prawie 8 milionów funtów w ciągu następnej dekady.
Jak się okazuje, preparat nie został opracowany typowo na rzeżączkę, tylko przeciwko zapaleniu opon mózgowych typu B, która jest obecnie podawana niemowlętom. Jednak bakterie wywołujące te dwie choroby są tak blisko spokrewnione, że szczepionka MenB wydaje się zmniejszać liczbę przypadków rzeżączki o około jedną trzecią.
Prof. Andrew Pollard, przewodniczący Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI), który zalecił szczepionkę, podkreśla, że pomimo jej skuteczności wynoszącej zaledwie 30%, "warto ją mieć" i może mieć ona "ogromny wpływ" na cały organizm.
Najbardziej dotknięte rzeżączką w Wielkiej Brytanii są osoby w wieku od 16 do 25 lat, mężczyźni homoseksualni i biseksualni oraz osoby czarnoskóre.
Szczepienia rozpoczną się w sierpniu i będą oferowane za pośrednictwem usług zdrowia seksualnego.
Czytaj więcej:
Anglia: Rzeżączka może się stać "nieuleczalna". Liczba infekcji wzrosła do rekordowego poziomu