Oto najzamożniejsze brytyjskie miasta. Londyn poza podium

Mieszkańcy Brighton, bo właśnie to miasto uznano za najzamożniejsze, mają średnio 1 315 funtów nadwyżki finansowej miesięcznie. To więcej niż jakiekolwiek inne miasto w UK - i o 30% więcej niż w przypadku mieszkańców Londynu, których średni rozporządzalny dochód wynosi 1 013 funtów - pokazują dane serwisu MoneySuperMarket (dane dotyczą ostatniego kwartału 2024 r.).
Brighton to tętniące życiem nadmorskie miasto w południowej Anglii, mające ok. 230 tys. mieszkańców.
Opublikowane dane wskazują na przepaść między północą a południem, dostarczając informacji na temat wartości pieniędzy i poziomu dochodu rozporządzalnego.
Dochód rozporządzalny – to kwota, jaka zostaje mieszkańcom po opłaceniu wszystkich rachunków i stałych wydatków.
Przy wyższych zarobkach i niższych wydatkach, ludzie mieszkający w Brighton zwykle wydają około 45% swoich miesięcznych dochodów na rachunki i wydatki.
Drugie miejsce na liście miast o najwyższym poziomie dochodu rozporządzalnego zajmuje Nottingham z kwotą 1 055 funtów miesięcznie.
Według MoneySuperMarket's Household Money Index - badania uwzględniającego 31 różnych rodzajów rachunków i wydatków - Brytyjczycy mają zazwyczaj 836 funtów dochodu rozporządzalnego każdego miesiąca, w zależności od miejsca zamieszkania.
Na północy, w Liverpoolu i Leeds poziom dochodu rozporządzalnego wynosi odpowiednio 541,82 funtów i 543,82 funtów. Tymczasem w Birmingham ludzie mają średnio 871,02 funtów dochodu rozporządzalnego po odliczeniu rachunków i wydatków, a w Manchesterze 869,93 funtów.
Miastem o najmniejszym dochodzie rozporządzalnym jest Bristol, gdzie ludzie dysponują średnio kwotą 430,73 funtów dochodu rozporządzalnego ze względu na wysokie ceny nieruchomości.
We wrześniu 2023 r. MoneySuperMarket ustalił, że ludzie w całej Wielkiej Brytanii zazwyczaj wydawali 70% swoich miesięcznych dochodów na rachunki i wydatki.
Natomiast do września 2024 r. liczba ta spadła do 69%, a obecne dane sugerują, że spadła jeszcze bardziej do 62%.
Czytaj więcej:
UK jest w pierwszej piątce najdroższych krajów pod względem kosztów opieki nad dziećmi
Niepewne jutro przyszłych emerytów w UK. 39% osób zagrożonych sporym spadkiem poziomu życia
Raport: Oto jak w ostatnich latach wzrosły koszty posyłania dzieci do szkół w UK
Nagły wzrost brytyjskiego PKB o 0,7%. To najszybsze tempo w krajach G7