Starmer rozmawiał o wojnie na Ukrainie z przywódcami USA, Włoch,Francji i Niemiec

Podkreślił, że podczas konsultacji przeprowadzonych na krótko przed planowaną na poniedziałek rozmową telefoniczną Prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, podkreślono, że Putin powinien "podejść poważnie" do negocjacji pokojowych.
"Jutro prezydent Putin musi wykazać, że chce pokoju, zgadzając się na 30-dniowe bezwarunkowe przerwanie ognia zaproponowane przez prezydenta Trumpa i wspierane przez Ukrainę i Europę" - napisał po rozmowie na platformie X prezydent Francji Emmanuel Macron.
Według Downing Street, poruszono również możliwość dodatkowych sankcji na Rosję - gdyby Kreml nadal zajmował dotychczasowe stanowisko wobec propozycji rozejmu i rozmów pokojowych.
Reuter przypomina, że brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy oskarżył w sobotę Moskwę o stosowanie taktyki "zaciemniania" swojego prawdziwego stanowiska.
Jak zaznacza Reuter, Rosja która powoli, ale stale osiąga postępy na polu walki, twierdzi, że przed podpisaniem jakiegokolwiek porozumienia o przerwaniu ognia muszą być dokładnie uzgodnione jego warunki. Putin obawia się bowiem, że Ukraina wykorzysta zawieszenie broni do przegrupowania i wzmocnienia swoich sił.
Czytaj więcej:
W Londynie obradowała grupa "Weimar+", która chce wywrzeć presję na Putina w kwestii pokoju
"Times": Eksperci ostrzegają przed możliwym atakiem Rosji na państwa NATO w 2027
Premier Starmer: Jeden kraj stoi na drodze do osiągnięcia pokoju w Ukrainie i jest to Rosja