Menu

Wedel nie wyklucza przejęcia fabryki, a także wyjścia poza branżę czekoladową

Wedel nie wyklucza przejęcia fabryki, a także wyjścia poza branżę czekoladową
Od 2010 r. właścicielem Wedla jest japońsko-koreański koncern Lotte Co., Ltd. Na zdj.: ręczne dekorowanie Torcików Wedlowskich. (Fot. Adrian Grycuk/ Wikimedia)
Wedel pracuje nad kolejną inwestycją, tym razem w nową linię produkcyjną. Nie wyklucza też przejęcia fabryki, a także wyjścia poza branżę czekoladową - podano w sprawozdaniu z działalności firmy za 2024 rok.

"W tej chwili pracujemy nad kolejną inwestycją, którą będzie nowa linia produkcyjna. Na tym się koncentrujemy, jeśli chodzi o najbliższe 2-3 lata. Ona nam zapewni pokrycie potrzeb produkcyjnych i zamówień do ok. 2028 roku" - poinformował Wedel.

Dodano, że firma zakłada dalszy rozwój biznesu: wzrost sprzedaży i wzrost produkcji.

"To oznacza, że najpóźniej za kilka lat chcielibyśmy pozyskać dodatkowe miejsce do produkcji naszej oferty. Nie wykluczamy przejęcia innej fabryki, a także wyjścia poza kategorię czekoladową. To jest scenariusz, nad którym w tej chwili pracujemy" - przekazano.

Jak podaje Wedel, spółka rozszerza także ofertę produktów licencjonowanych, nie zamykając się przy tym wyłącznie na działania w obrębie branży spożywczej.

Wedel jest najstarszą w Polsce fabryką czekolady. Firma powstała w 1851 r. (Fot. Getty Images)

"Efektem tego podejścia była przełomowa współpraca z marką OnlyBio, wprowadzająca na rynek produkty kosmetyczne inspirowane słodyczami Wedla. Również Spółka nawiązała współpracę z marką Sonko, w ramach której rozwijane są wafle ryżowe i chrupkie pieczywo z dodatkiem oryginalnej wedlowskiej czekolady" - przypomniano.

Dodano, że "w planach mamy kolejne ciekawe współprace np. z firmą Gatta – kolekcja bielizny i rajstop – i limitowane edycje produktów, które zaskoczą konsumentów i zachęcą do zakupów".

Wedel ocenił, że polski rynek słodyczy czekoladowych jest dojrzały oraz charakteryzuje się wysokim poziomem nasycenia.

"Konsumenci coraz bardziej świadomie podchodzą do swoich wyborów. Sięgają po słodycze przede wszystkim ze względu na smak, wysoką jakość oraz potrzebę dostarczania sobie małych przyjemności płynących z jedzenia czekolady. Istotna jest również ich rosnąca świadomość zdrowotna" - przekazała firma.

Spółka podkreśliła, że w 2024 roku firma Wedel, podobnie jak wielu innych graczy, musiała stawić czoła dynamicznym zmianom na rynku.

"Ceny surowców pozostają na wyjątkowo wysokim poziomie, a ich fluktuacje stanowią wyzwanie dla całej branży. Wobec globalnych trudności związanych z niepewną sytuacją gospodarczą, kluczowe jest zachowanie równowagi między optymizmem związanym z przewidywanym wzrostem na rynku słodyczy czekoladowych a realistycznym spojrzeniem na to, co może czekać naszą branżę" - dodano.

W okresie obrotowym od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 1,17 mld zł oraz został wygenerowany zysk netto na poziomie 53,5 mln zł.

Czytaj więcej:

Czekolada z laboratorium odpowiedzią na zmiany klimatyczne

UK: Firma Cadbury traci królewski certyfikat jakości po 170 latach

"Financial Times": Przez czekoladę dubajską i internet ceny pistacji wystrzeliły

    Kurs NBP z dnia 22.05.2025
    GBP 5.0334 złEUR 4.2447 złUSD 3.7559 złCHF 4.5456 zł

    Sport