"Zmiana pokoleniowa": Siłownie w UK zatłoczone jak nigdy. Generacja Z woli ćwiczyć niż pić w pubach

W sumie 11,5 miliona osób w wieku 16 lat i starszych - to nowy rekord - korzysta obecnie z siłowni w UK, co stanowi wzrost o 1,6 miliona od 2022 roku.
Według autorów raportu - organizacji UKActive, która zrzesza większość brytyjskich klubów fitness - to właśnie młodsi dorośli są kluczową grupą demograficzną stojącą za tym trendem.
Wzrost ten jest szczególnie widoczny wśród przedstawicieli pokolenia Z - osób urodzonych w latach 1997-2012, mających od 13 do 28 lat - którzy już teraz cieszą się reputacją najzdrowszego pokolenia w historii.
"Jesteśmy świadkami dużego popytu wśród wszystkich grup wiekowych i rosnącej popularności wśród przedstawicieli pokolenia Z, a siłownie i kluby fitness doświadczają rosnącego popytu na usługi takie jak zajęcia grupowe, treningi siłowe i cardio" - podkreślił Huw Edwards, dyrektor generalny UKActive.
"Młodzi ludzie postrzegają zdrowie i sprawność fizyczną jako część swojej tożsamości i rzecz, która nie podlega negocjacjom, jeśli chodzi o ich osobiste priorytety. Wielu z nich mówi nam, że woli chodzić na siłownię niż do bardziej tradycyjnych miejsc spotkań towarzyskich, takich jak pub" - dodał.
Ustalenia te są zgodne z wcześniejszymi raportami organizacji Sport England i jej badaniami nad aktywnością fizyczną "ruszających się społeczności", z których wynika, że coraz większa liczba nastolatków bierze udział w zajęciach fitness.
"Zmiana pokoleniowa" związana z odwiedzaniem siłowni nastąpiła w ostatnich latach - czytamy w raporcie, który jest pierwszą dogłębną analizą na temat członkostwa w siłowniach i klubach fitness w UK przeprowadzoną przez UKActive.
Wyniki analizy wydają się potwierdzać opinię, że generacja Z ma zdrowsze nawyki i styl życia niż poprzednie pokolenia.
Wartość brytyjskiego rynku zdrowia i fitnessu wzrosła w ubiegłym roku do 5,7 miliarda funtów, przy czym liczba siłowni wyniosła 5 607, co przełożyło się na 616 milionów odwiedzin.
Jak wynika z raportu, wzrost liczby tańszych siłowni i tych oferujących dostęp na zasadzie pay-as-you-go również przyczynił się do zwiększenia frekwencji.
Kiedy użytkowników siłowni zapytano, co zmotywowało ich do członkostwa w klubie, 83% wskazało na poprawę siły fizycznej i kondycji, a 76% stwierdziło, że poprawa samopoczucia psychicznego, w tym przeciwdziałanie lękowi i depresji. Natomiast 75% chciało poprawić swoją pewność siebie i wygląd, a 68% lepiej spać.
Odsetek osób w UK, które uczęszczają na siłownię, wzrósł do 16,9%, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie.
Czytaj więcej:
Oto ranking najzdrowszych do życia gmin w Londynie