Menu

Imigracja w UK: Najwięcej osób przyjeżdża spoza krajów UE, choć polityka wizowa się zaostrza

Imigracja w UK: Najwięcej osób przyjeżdża spoza krajów UE, choć polityka wizowa się zaostrza
Brexit całkowicie zmienił zasady imigracji do UK i znacznie utrudnił podejmowanie pracy przez obcokrajowców. (Fot. Getty Images)
Oficjalne dane wskazują, że w ciągu roku do czerwca 2024 r. do UK przybyło 728 000 osób - znacznie mniej niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Spadek był większy niż się spodziewano, ponieważ szacunkową liczbę osób, na podstawie tych którzy przybyli w roku do czerwca 2023 r., skorygowano mocno w górę do 906 000 - poinformował portal BBC News.

Ilu imigrantów przyjeżdża do UK?

Migracja netto - czyli liczba osób napływających do UK pomniejszona o liczbę osób opuszczających kraj - wyniosła 728 000 w roku poprzedzającym czerwiec 2024 r., według wstępnych danych Office for National Statistics (ONS).

Był to spadek o 20% w porównaniu z liczbą osób, które przybyły w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2023 roku. Nowo skorygowana suma za ten okres wyniosła 906 000, znacznie więcej niż poprzednie szacunki na poziomie 740 000.

ONS szacuje, że 1,2 miliona osób planujących pozostać tu przez co najmniej rok przybyło do UK do czerwca 2024 roku. Z kolei 479 000 osób opuściło Zjednoczone Królestwo.

Dane ONS pokazują, że spośród 1,2 miliona osób, które przyjechały do UK w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2024 roku:

  • 5% (58 000) było obywatelami brytyjskimi,
  • 10% (116 000) było obywatelami UE lub Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii (UE+),
  • około 86% (1,0 mln) stanowili obywatele spoza UE+.

Wśród migrantów spoza UE+ najpowszechniejszą narodowością przybywającą do UK zarówno w celach związanych z pracą (116 000), jak i nauką (127 000) byli Hindusi.
    
Jakie są zasady dotyczące wiz dla studentów i absolwentów?

Według oddzielnych danych Home Office, w roku kończącym się w grudniu 2024 r. zagranicznym studentom wydano 393 125 wiz studenckich.

To o 14% mniej niż w poprzednim 12-miesięcznym okresie, ale nadal o prawie 50% więcej (46%) niż w 2019 roku.

W ciągu roku do grudnia 2024 r. wydano 21 978 wiz dla osób pozostających na utrzymaniu studentów, co stanowi 85% spadek w porównaniu z liczbą wydaną w 2023 r.

Od stycznia 2024 r. międzynarodowi studenci studiów podyplomowych nie mogą sprowadzać osób pozostających na ich utrzymaniu, chyba że ich kurs jest programem badawczym.

Studenci, którzy ukończyli już studia, mogą pozostać w Wielkiej Brytanii przez dwa lata - a w przypadku osób z tytułem doktora trzy lata - aby pracować na podstawie wizy dla absolwentów.

Jak zmieniły się zasady dotyczące wynagrodzeń dla osób ubiegających się o brytyjską wizę?

Większość osób chcących pracować w UK wciąż musi ubiegać się o wizę poprzez system punktowy (PBS). Jednak od 11 kwietnia 2024 r. muszą otrzymać ofertę pracy z wyższym wynagrodzeniem.

Kandydaci muszą zarabiać co najmniej 38 700 funtów - co stanowi wzrost o prawie 50% w porównaniu z poprzednim minimum 26 200 funtów.

Próg nie dotyczy niektórych zawodów - takich jak pracownicy ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz nauczyciele objęci krajową tabelą płac.

Jakie są zasady dotyczące wiz rodzinnych?

Wizy rodzinnej potrzebują osoby, które chcą zamieszkać z krewnym będącym obywatelem brytyjskim lub osobą, która ma prawo pobytu w UK przez okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Najnowsze dane Home Office wykazały, że w ciągu roku na koniec grudnia 2024 r. przyznano 86 000 wiz rodzinnych, czyli o 7% więcej niż w 2023 r.

O wizę można wnioskować, aby zamieszkać z:

  • małżonkiem lub partnerem,
  • narzeczonym, narzeczoną lub proponowanym partnerem cywilnym,
  • dzieckiem,
  • rodzicem,
  • krewnym, który będzie zapewniał długoterminową opiekę.

Należy wykazać się dobrą znajomością języka angielskiego. Krewny, z którym dana osoba będzie mieszkać w UK, musi spełniać minimalny próg dochodu.

Początkowo próg ten miał również wzrosnąć do 38 700 funtów, ale po ostrzeżeniach, że nowe zasady grożą rozdzieleniem rodzin, poprzedni rząd obniżył nowe minimum do 29 000 funtów.

Każdy, kto przedłuża dotychczasową wizę rodzinną, nie musi już spełniać nowego progu zarobków.

Czy mniej osób przyjeżdża do pracy w służbie zdrowia i opiece społecznej?

Statystyki Home Office wykazały, że w ciągu 12 miesięcy do grudnia 2024 r. wydano 27 000 wiz osobom przybywającym do UK w celu podjęcia pracy w służbie zdrowia i opiece społecznej.

Jest to spadek o 81% w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami. Liczba osób przyjeżdżających do pracy w tym sektorze znacznie wzrosła po tymczasowych zmianach w przepisach wizowych dotyczących opieki zdrowotnej i społecznej.

W roku kończącym się w grudniu 2024 r. na każdą osobę przybywającą do pracy w służbie zdrowia i opiece społecznej przypadały około trzy osoby pozostające na jej utrzymaniu.

Jednak liczba osób pozostających na utrzymaniu gwałtownie spadła w ciągu ostatnich 10 miesięcy tego okresu, po tym jak poprzedni konserwatywny rząd zmienił zasady, aby powstrzymać zagranicznych pracowników opieki społecznej przed zabieraniem ze sobą dzieci lub partnerów.

Jak działa system punktowy?

Wnioskodawcy potrzebują 70 punktów, aby otrzymać wizę dla wykwalifikowanych pracowników, która może obowiązywać do pięciu lat bez konieczności jej przedłużania.

50 punktów można uzyskać za posiadanie oferty pracy powyżej minimalnego poziomu umiejętności i znajomość języka angielskiego.

Pozostałe 20 punktów można uzyskać dzięki wyższemu wynagrodzeniu, pracy w sektorze, w którym brakuje miejsc pracy lub posiadaniu odpowiedniego doktoratu.

Standardowa opłata za wizę dla wykwalifikowanych pracowników wynosi zazwyczaj od 719 do 1 639 GBP, w zależności od okoliczności.

Osoby ubiegające się o wizę muszą również uiścić dodatkową opłatę za opiekę zdrowotną za każdy rok pobytu.

Kwota ta może się różnić - ale od kwietnia 2024 r. standardowa opłata wynosi 1 035 GBP rocznie, co stanowi wzrost z 624 GBP.

Czym jest imigracyjna lista płac?

Imigracyjna lista płac zastąpiła wcześniejszą listę zawodów deficytowych. Pomaga ona pracodawcom zapełnić wakaty w kluczowych sektorach.

Zawody te mają niższy próg wynagrodzenia, co ułatwia kandydatom zdobycie wystarczającej liczby punktów, aby otrzymać wizę.

Lista obejmuje:

  • pracowników służby zdrowia i opieki,
  • farmaceutów,
  • projektantów graficznych,
  • niektóre zawody związane z rolnictwem i rybołówstwem,
  • pracowników budowlanych,
  • weterynarzy.

Pracodawcy mogli wcześniej płacić zagranicznym pracownikom 80% zwykłej stawki za obsadzenie tych stanowisk.

Ta niższa stawka została jednak zniesiona dla osób ubiegających się o pracę po 4 kwietnia 2024 r.

Jakie są zasady zatrudniania pracowników sezonowych?

Pracownicy tymczasowi, tacy jak zbieracze owoców i pracownicy drobiu, są objęci wizami dla pracowników sezonowych, zewnętrznymi, z zastrzeżeniem rocznego limitu.

W ciągu roku do grudnia 2024 r. wydano 35 561 wiz dla pracowników sezonowych.

Pracownicy sezonowi mogą przebywać w Wielkiej Brytanii przez okres do sześciu miesięcy w przypadku prac ogrodniczych oraz od 2 października do 31 grudnia każdego roku w przypadku prac przy produkcji drobiu.

Nie mogą oni podjąć stałej pracy ani sprowadzić do siebie członków rodziny. Wniosek kosztuje 298 GBP.

Pracownicy muszą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej stawce krajowej płacy minimalnej.

Jak Brexit zmienił imigrację?

Przed Brexitem obywatele UE i Wielkiej Brytanii mogli mieszkać, pracować lub studiować w dowolnym kraju UE bez konieczności posiadania wizy. Jednak ta swoboda przemieszczania się zakończyła się 1 stycznia 2021 r., kiedy UK opuściło UE.

Dane ONS wykazały, że w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2024 r. migracja netto obywateli spoza UE - różnica między osobami przyjeżdżającymi a wyjeżdżającymi - wyniosła 845 000.

W tym samym okresie migracja netto z UE wyniosła -95 000, co oznacza, że 95 000 więcej obywateli UE opuściło Wielką Brytanię niż do niej przybyło.

Migracja netto brytyjskich obywateli wyniosła -21 000, co oznacza, że więcej Brytyjczyków opuściło UK niż wróciło.

Czytaj więcej:

UK: Ogłoszono nowe przepisy wizowe dla opiekunów, wykwalifikowanych pracowników i studentów

Starmer: Rząd osiągnął najwyższy wskaźnik deportacji imigrantów od ośmiu lat

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii, bo "źle złożyła wniosek o pobyt" 

    Kurs NBP z dnia 16.04.2025
    GBP 5.0302 złEUR 4.3033 złUSD 3.7851 złCHF 4.6317 zł

    Sport