Menu

Praca i pieniądze bardziej martwią młodych Brytyjczyków niż zmiany klimatu czy wojny kulturowe

Praca i pieniądze bardziej martwią młodych Brytyjczyków niż zmiany klimatu czy wojny kulturowe
Według większości źródeł, pokolenie Z to osoby urodzone po 1995 roku. Nazywane jest również "generacją multitasking" czy "cichym pokoleniem"... (Fot. Getty Images)
Młodzi ludzie bardziej martwią się o swoje finanse, presję w pracy i niepewność zatrudnienia niż o media społecznościowe, kryzys klimatyczny i debaty na temat wojny kulturowej, wynika z najnowszego sondażu UK Youth Poll 2025, opublikowanego przez John Smith Centre na Uniwersytecie w Glasgow.

Badania wśród osób w wieku od 16 do 29 lat wykazały również, że wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii nadal wierzy w demokrację, ale martwi się o jej przyszłość. Pomimo powszechnych twierdzeń, że ​​młodzi ludzie opowiadają się za rządami autorytarnymi, w sondażu demokracja była popierana przez 57% badanych, podczas gdy dyktatura - przez 27%.

Jednak większość młodych ludzi (63%) zgadza się, że "demokracja w Wielkiej Brytanii jest w tarapatach".

Generacja Z nie jest również biernym konsumentem polityki: trzy czwarte ankietowanych przyznało, że brało udział w jakiejś formie aktywności politycznej w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Work and money worry young people more than culture wars or climate, UK poll finds

(image or embed)

— Unofficial Guardian (UK) Bot (@guardian-uk-rss.bsky.social) 31 March 2025 at 06:51

Sondaż przeprowadzony we współpracy z Focaldata i uzupełniony pogłębionymi wywiadami wykazał, że trzema "największymi czynnikami przyczyniającymi się do odczuwania nerwowości, niepokoju lub napięcia" były zmartwienia finansowe (37%), presja związana z pracą (23%) oraz niepewność zatrudnienia lub bezrobocie (20%), znacznie wyprzedzając media społecznościowe (14%) i zmiany klimatu (10%).

"Starsze pokolenia mogą skupiać się na takich rzeczach jak media społecznościowe, ale u młodych ludzi powodem niepokoju jest to, jak sobie poradzą, jak znajdą się na drabinie mieszkaniowej? W wywiadach, które przeprowadziliśmy, młodzi ludzie mówili o tym, że po prostu starają się przetrwać do końca tygodnia. Pomysł budowania kariery był czymś na przyszłość" - zauważył Eddie Barnes, dyrektor John Smith Centre.

Respondenci stwierdzili ponadto, że media społecznościowe powinny zostać zakazane dla osób poniżej 16. roku życia (67% zgadza się z tą tezą, a 28% jest przeciw), toksyczna męskość staje się coraz powszechniejsza (67% za, 21% przeciw), a 42% zgodziło się, że feminizm wyrządził więcej szkody niż pożytku (45% się nie zgadza).

UK society must resist allowing its own anxieties about Gen Z to feed a doom-loop narrative which, if young people come to believe in it themselves, will end up being self-fulfilling. ✍️ James Kanagasooriam and Eddie Barnes

(image or embed)

— The Spectator (@thespectator1828.bsky.social) 31 March 2025 at 08:00

Prawie trzy czwarte młodych Brytyjczyków (73%) uważało, że rasizm jest poważnym problemem w brytyjskim społeczeństwie, a 51% zgodziło się, że imigracja zmieniła ich społeczności na lepsze - w porównaniu z 32%, które się z tym nie zgadzały.

"Młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że żyją w bardzo trudnych czasach, więc nie odrzucają problemu wojny kulturowej jako nieistotnego, ale mają pilniejsze sprawy, które dotyczą ich codziennego życia. Jedną z najciekawszych rzeczy było to, że walka z przestępczością jest dla nich o wiele ważniejsza pod względem priorytetów niż ochrona środowiska" - podsumowuje Eddie Barnes.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania w obliczu kryzysu zatrudnienia wśród młodzieży. Liczba "NEETS" sięga prawie 1 mln

Gareth Southgate alarmuje: "Młodzi ludzie zwracają się ku Internetowi, aby wypełnić pustkę"

Farage: "Młodzi mężczyźni czują, że nie wolno im być facetami"

    Kurs NBP z dnia 01.04.2025
    GBP 4.9968 złEUR 4.1818 złUSD 3.8656 złCHF 4.3800 zł

    Sport