Delegacja Senatu RP w Londynie: "Chcemy wprowadzić głosowanie korespondencyjne dla całej Polonii"

Podczas wizyty w UK marszałek towarzyszą przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna, członkini Komisji Edukacji oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Ewa Kaliszuk oraz doradca marszałek ds. Polonii Robert Tyszkiewicz.
Wczorajsze spotkanie z przedstawicielami Polonii otworzył ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Piotr Wilczek, który przypomniał, że Polonia na Wyspach wciąż jest ogromna i liczy ok. 1 mln osób, a język polski nadal jest drugim najczęściej używanym językiem w tym kraju.
Małgorzata Kidawa-Błońska ostatni raz odwiedziła londyński POSK 4 lata temu - jak podkreśliła, bardzo dobrze pamięta ten dzień, bo właśnie wtedy Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Marszałek wyraziła przekonanie, że "Polacy na świecie dokonują fantastycznych rzeczy i mają wielką moc".
"Zadaniem Senatu jest opieka nad Polonią, ale my chcemy z nią przede wszystkim współpracować" - podkreśliła i dodała, że należy się zająć głównie młodymi ludźmi - tymi urodzonymi w polskich rodzinach, ale już poza granicami kraju - aby nie stracili swoich korzeni.

Marszałek mówiła także o tym, że do Senatu "wróciły" pieniądze z MSZ na wspieranie działań polonijnych i choć na razie jest to tylko 10 mln zł, ma nadzieję, że wkrótce pula ta się powiększy.
Robert Tyszkiewicz poinformował o organizacji tzw. Polish Camp - projekcie dla młodych Polonusów z całego świata, planowanym w Warszawie pod koniec lipca br. Wydarzenie to ma potrwać kilka dni i stanowić platformę dialogu pomiędzy młodymi ludźmi a rządem, gdzie będzie miejsce na różne dyskusje i wskazywanie obszarów, w których potrzebne jest wsparcie ze strony polskiego rządu.
Z kolei Grzegorz Schetyna poruszył temat organizacji wyborów poza granicami kraju. "Marzymy, by do końca naszej kadencji - a zostało ok. 2,5 roku - wprowadzić głosowanie korespondencyjne dla Polonii z całego świata. Otrzymujemy wiele sygnałów, że wiele osób ma trudności z bezpośrednim udziałem w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich, a zależy nam na tym, aby cała Polonia miała wpływ na politykę krajową" - zapewnił.
Dzisiaj Marszałek Kidawa-Błońska ma się spotkać w brytyjskim parlamencie z Lordem Speakerem Johnem Francisem McFallem, a wieczorem wziąć udział w otwarciu 23. edycji Festiwalu Filmów Polskich Kinoteka, który inauguruje Sezon Kulturalny Polska – Wielka Brytania 2025.
Jutro delegacja Senatu RP pojedzie do Manchesteru, gdzie odwiedzi Cmentarz Południowy i złoży wieńce pod Pomnikiem Katyńskim, na grobie Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i ppłk Stanisławy Demetraki-Paleolog. Po południu odbędzie się natomiast spotkanie z przedstawicielami Polonii w Chetham’s School of Music.