Menu

W UK znacząco wzrosły antymuzułmańskie akty nienawiści

W UK znacząco wzrosły antymuzułmańskie akty nienawiści
Większość ataków na muzułmanów miała miejsce w miejscach publicznych, takich jak ulice i parki, a mniejszość w miejscu pracy. (Fot. Getty Images)
Jak wynika z raportu organizacji zajmującej się badaniami nad islamofobią, w ubiegłym roku w UK odnotowano rekordowy poziom aktów agresji wobec wyznawców islamu - donosi serwis BBC.

Prawie 6 000 zgłoszeń do organizacji Tell Mama uznano za incydenty antymuzułmańskie, co stanowi ponad dwukrotność liczby sprzed dwóch lat, przy czym po raz pierwszy od założenia organizacji w 2012 r. mężczyźni stali się celem większej liczby ataków niż kobiety.

W swoim raporcie zewnętrznym organizacja stwierdziła, że nastąpił "wzrost retoryki, która fałszywie przedstawia muzułmanów jako terrorystów lub sympatyków terroryzmu" po konflikcie Izrael-Gaza i morderstwach w Southport.

Rzecznik rządu stwierdził, że ustalenia te są "niezwykle niepokojące" i zapowiedział, że "będzie dążył do wyeliminowania antymuzułmańskiej nienawiści i rasizmu, gdziekolwiek się pojawią".

W 2024 r. organizacja Tell Mama odnotowała łącznie 6 313 przypadków mowy nienawiści wobec muzułmanów, co stanowi wzrost o 43% w porównaniu z rokiem poprzednim - przy czym 5 837 raportów zostało zweryfikowanych przez samą organizację.

Tell Mama, która definiuje się jako czołowa agencja monitorująca przestępstwa z nienawiści wobec muzułmanów, stwierdziła, że udokumentowała gwałtowny wzrost liczby incydentów offline, odnotowując 3 680 przypadków - wzrost o 72% w porównaniu z liczbą sprzed dwóch lat.

Większość indywidualnych przypadków dotyczyła obraźliwego zachowania, a organizacja odnotowała również przypadki napaści fizycznej, dyskryminacji i aktów wandalizmu. Większość ataków miała miejsce w miejscach publicznych, takich jak ulice i parki, a mniejszość w miejscu pracy.

Ataki antymuzułmańskie wzrosły w Wielkiej Brytanii zarówno po morderstwach w Southport w lipcu ubiegłego roku, jak i po rozpoczęciu konfliktu Izrael-Gaza w październiku 2023 roku.

Według raportu, ponad połowa internetowych incydentów islamofobii w ubiegłym roku miała miejsce po zamordowaniu trzech dziewczynek na zajęciach tanecznych w Southport. Większość z nich miała miejsce na platformie mediów społecznościowych X - wcześniej znanej jako Twitter.

Tell Mama stwierdziła, że nastąpił "wzrost retoryki, która fałszywie przedstawia muzułmanów jako terrorystów lub sympatyków terroryzmu" zarówno od 7 października 2023 r., kiedy Hamas zaatakował Izrael, jak i od 2024 r., kiedy wybuchły zamieszki wywołane morderstwami w Southport.

Społeczeństwo musi "wspólnie przeciwstawić się nienawiści i ekstremizmowi", oświadczyła i wezwała osoby na wpływowych stanowiskach do "zastanowienia się, w jaki sposób ich język naraża społeczności na stereotypy i jak nadmiernie wpływa na dyskusje online i offline".

W odpowiedzi na wyniki badań rząd stwierdził, że "ataki i nienawiść wobec społeczności muzułmańskich są całkowicie niedopuszczalne i nie ma na nie miejsca w naszym społeczeństwie".

Czytaj więcej:

UK: Trzykrotny wzrost aktów nienawiści wobec muzułmanów po ataku Hamasu na Izrael

W Wielkiej Brytanii wzrasta liczba przestępstw na tle religijnym

    Kurs NBP z dnia 18.07.2025
    GBP 4.9089 złEUR 4.2509 złUSD 3.6535 złCHF 4.5537 zł

    Sport