Menu

Londyńczycy są skłonni mieszkać w opuszczonych budynkach, by nie płacić "szalonych" czynszów

Londyńczycy są skłonni mieszkać w opuszczonych budynkach, by nie płacić "szalonych" czynszów
Kryzys związany z wysokimi kosztami utrzymania sprawił, że ludzie szukają tańszych sposobów na życie w bardzo drogim Londynie. (Fot. Getty Images)
W UK działa Live-in Guardians, firma zajmująca się wyszukiwaniem najemców do opuszczonych nieruchomości, w tym szkół, bibliotek i pubów w całym kraju. Mieszkańcy - tak zwani opiekunowie nieruchomości - płacą stałą miesięczną 'opłatę licencyjną', która jest zwykle znacznie niższa niż standardowy czynsz w tej samej okolicy. Zjawisko opisał serwis CNN Business.

Jak stwierdził Arthur Duke, założyciel i dyrektor zarządzający firmy Live-in Guardians, liczba osób ubiegających się o stanowisko opiekuna "sięga zenitu", a do programu zgłasza się znacznie więcej osób po trzydziestce i czterdziestce niż w przeszłości.

"Spowodował to kryzys związany z kosztami utrzymania" - oświadczył. "Ludzie szukają tańszych sposobów na życie".

Praktyka zasiedlania nieużywanych nieruchomości przez opiekunów jest w Wielkiej Brytanii całkowicie nieregulowana i wiąże się z mniejszą ochroną prawną dla lokatorów niż w przypadku wynajmu. Opiekunowie skarżą się również na niedogodności i zagrożenia, takie jak brak dostępu do wody pitnej z kranu i niestabilne konstrukcje budynków.

Mimo to, popyt na tego rodzaju usługi gwałtownie rośnie, ponieważ czynsze i ceny nieruchomości są wciąż zbyt wysokie dla wielu osób w wielu częściach kraju.

Opiekunowie często mieszkają w przestronnych budynkach w atrakcyjnych lokalizacjach, które są przeznaczone do rozbiórki lub przebudowy i których właściciele chcą powstrzymać squattersów bez konieczności płacenia za całodobową ochronę.

Praktyka ta rozpoczęła się w Holandii w latach 80. i od dawna przyciąga artystów, muzyków i innych twórców poszukujących wystarczającej powierzchni do wykonywania swojej pracy, a także tych, którzy są gotowi prowadzić bardziej niestabilne życie. 

Przykładowo, w Wielkiej Brytanii opiekunowie mogą zostać poproszeni o opuszczenie nieruchomości z 28-dniowym okresem wypowiedzenia, podczas gdy większość prywatnych najemców ma na to dwa miesiące.

Według szacunków stowarzyszenia Property Guardian Providers Association, jako opiekunowie mieszka w Wielkiej Brytanii ponad 13 500 osób, w porównaniu z 11 milionami lokatorów wynajmujących swoje domy od prywatnych landlordów

W Londynie, podobnie jak w Nowym Jorku, stawki czynszów wzrosły w ostatnich latach, kiedy ludzie powrócili do dużych miast po pandemii.

Według wstępnych danych rządowych, średni prywatny czynsz w stolicy Wielkiej Brytanii wzrósł w ubiegłym roku o 11,5%, do 2 220 GBP (2 764 USD) miesięcznie. 

Dane ze SpareRoom, popularnej witryny do wyszukiwania współlokatorów, pokazują, że średni miesięczny czynsz za pokój we wspólnym mieszkaniu w Londynie wynosił 993 GBP (1 212 USD) w ciągu ostatniego kwartału 2024 roku.

Według Bena Twomeya, dyrektora naczelnego Generation Rent, organizacji non-profit prowadzącej kampanię na rzecz ochrony praw najemców, typowy czynsz w Londynie spełnia rządową definicję "nieosiągalnego", pochłaniając ponad 30% dochodu najemcy brutto.

Brytyjskie ministerstwo ds. mieszkalnictwa stwierdziło w swoich wytycznych dotyczących praktyk związanych z opiekunami, że "nie popiera ani nie zachęca" do ich stosowania, ponieważ ludzie "mogą być zmuszeni do życia w warunkach, które nie spełniają standardów nieruchomości mieszkalnych".

 Na razie wielu londyńczyków tkwi w błędnym kole. Drogie czynsze oznaczają, że mają trudności z zaoszczędzeniem pieniędzy potrzebnych na zaliczkę na zakup domu, co z kolei sprawia, że ciągle muszą mieszkać w wynajmowanych mieszkaniach.

Czytaj więcej:

UK: Liczba osób spłacających kredyty hipoteczne do 70. roku życia wzrosła o 156%

Oto ilu londyńczyków utknęło na listach oczekujących na mieszkanie socjalne w poszczególnych gminach

Oto stawki zarobków potrzebnych, by kupić dom w poszczególnych gminach Londynu

Wysokość opłat eksploatacyjnych za mieszkania w Anglii i Walii znacząco wzrosła w ubiegłym roku

    Kurs NBP z dnia 14.02.2025
    GBP 4.9999 złEUR 4.1632 złUSD 3.9720 złCHF 4.4043 zł

    Sport