Menu

UK jest w pierwszej piątce najdroższych krajów pod względem kosztów opieki nad dziećmi

UK jest w pierwszej piątce najdroższych krajów pod względem kosztów opieki nad dziećmi
Koszty opieki nad dziećmi w UK już teraz stanowią 19% średniego dochodu, ale podwyżki opłat w żłobkach sprawią, że wzrosną one jeszcze bardziej. (Fot. Getty Images)
Rządowa podwyżka składek na ubezpieczenie społeczne (NIC) dla pracodawców skutkuje tym, że 96% żłobków planuje podniesienie opłat, podczas gdy brytyjscy rodzice już teraz ponoszą jedne z najwyższych kosztów opieki nad dziećmi na świecie - donosi portal Independent.co.uk.

Według ankiety przeprowadzonej przez National Day Nurseries Association (NDNA) obejmującej 728 żłobków w całym kraju, jeden na sześć szacuje, że w tym roku poniesie straty z powodu podwyżek podatków.

Podwyżka składek NIC sprawi, że żłobki będą musiały podnieść opłaty średnio o 10%, co jeszcze bardziej obniży przystępność cenową opieki nad dziećmi w UK dla wielu rodziców.

Zgodnie z obliczeniami NDNA, podwyżki rządowego dofinansowania dla dostawców usług opieki nad dziećmi nie nadążą za wzrostem kosztów, co oznacza, że zarówno żłobki, jak i rodzice będą musieli pokryć te koszty.

Według NDNA, stawki finansowania opieki nad dziećmi wzrosną średnio o zaledwie 4%, podczas gdy koszty zatrudnienia w żłobkach wzrosną średnio o 15%.

Badanie wykazało, że żłobki stracą 2,25 funta za godzinę w przypadku dzieci w wieku 3-4 lat i 1,64 funta w przypadku dzieci w wieku 2 lat.

NDNA twierdzi, że 80 proc. miejsc w placówkach opieki nad dziećmi w Anglii będzie opłacanych przez rząd od września, ale rząd "nie chce" pokryć adekwatnych kosztów.

Według najnowszych szacunków OECD z 2022 r., w przypadku pary posiadającej dwójkę dzieci koszty opieki nad dziećmi stanowią 19 procent średnich zarobków w UK.

To sprawia, że Wielka Brytania jest czwartym najdroższym krajem pod względem kosztów opieki nad dziećmi, bazując na danych zebranych przez OECD w 2022 r.; i znacznie powyżej średniej OECD wynoszącej 10 proc.

Najdroższym krajem jest Nowa Zelandia, gdzie koszty opieki nad dziećmi pochłaniają 37 proc. średniego dochodu; a następnie Stany Zjednoczone z wynikiem 32 proc.

Opieka nad dziećmi w pełnym wymiarze godzin jest kluczowa dla wielu pracujących rodzin w okresie poprzedzającym wejście dzieci do systemu szkolnego; zwłaszcza że ustawowy urlop macierzyński w UK jest płatny tylko do 39 tygodni, a dzieci nie zaczynają nauki w szkole przed ukończeniem piątego roku życia.

Opieka nad dziećmi w UK jest znacznie droższa niż w większości innych krajów europejskich, w tym we Francji (7 proc. średniego dochodu), Polsce (8 proc.) i Holandii (11 proc.).

Szacunki serwisu Moneyhelper sugerują, że średni koszt opieki nad dziećmi dla osób z małymi dziećmi waha się od 125,91 funtów tygodniowo w przypadku zatrudnienia opiekunki w niepełnym wymiarze godzin, do 285,31 funtów tygodniowo w przypadku żłobka funkcjonującego w pełnym wymiarze godzin.

Ogólnie rzecz biorąc, kwoty te wahają się od około 6 500 funtów rocznie do ponad 14 000 funtów dla dziecka poniżej drugiego roku życia, w zależności od poziomu opieki i liczby potrzebnych godzin.

Tymczasem średni dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii wynosi zaledwie 34 500 funtów w 2023 r - według Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS). Jest to średnia kwota pieniędzy, obejmująca wynagrodzenie za pracę i zasiłki, po opodatkowaniu.

Zgodnie z tymi prognozami, pełnoetatowa opieka nad dzieckiem poniżej drugiego roku życia może kosztować średnio od 37 do 43 proc. dochodu gospodarstwa domowego.

Czytaj więcej:

UK: Podwyżki podatków zmuszą firmy do cięcia kosztów i zatrudniania

UK: Rekordowy wzrost liczby firm będących w trudnej sytuacji finansowej

Brytyjska skarbówka szykuje się do wzmożonych kontroli. Na celowniku znajdą się małe firmy

    Kurs NBP z dnia 11.02.2025
    GBP 5.0076 złEUR 4.1783 złUSD 4.0497 złCHF 4.4412 zł

    Sport